Gjonaj: Ditën e hëne në Ulqin shënohet Dita Botërore e Diabetit

Shoqata e Diabetikëve “ Rrethi i kaltër”  Ulqin  në bashkëpunim  me Komunën e Ulqinit do të shënojë   Ditën  Botërore të Diabeitit ,   ditën e hënë , më  14  nëntor, në ora 9.30, në  Sallën e Kuvendit  të Komunës së Ulqinit.

Kryetarja e Shoqatës “ Rrethi i kaltër” Ulqin, VenerandaGjonaj thotë se   arsyeja e shënimit të kësaj dite është thirrje për  të punuar së bashku në ngritjen e vetëdijes publike për diabetin, por edhe në funksion të mobilizimit të të gjithëve në parandalimin dhe ballafaqimin me këtë sëmundje,e cila ka pasoja të mëdha shëndetësore, sociale dhe ekonomike, duke marrë parasysh edhe barrën e shpenzimeve për trajtimin, dhe pasojat e tjera që diabeti i shkakton.

“Në kuadër të shënimit të kësaj dite do të ketë aktivitete  si: matja falas  e nivelit të  sheqerit në gjak për të gjithë qytetarët e interesuar, shpërndarja e  aparateve,   shiritave dhe lançetave për diabetikët  që nuk marrin insulinë,  kurse  atyre  që  marrin insulinë do t’u shpërndahen vitamina. Po ashtu do të shpërndahen edhe  materiale edukativo-shëndetësore”, thekson Gjonaj.

Ajo shton se ky aktivitet i rëndësishëm për  të gjithë popullatën  vendore të  prekur me këtë sëmundje  mbështetet financiarisht nga Komuna e Ulqinit, e cila është edhe donatori kryesor.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët

Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore
Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore

AMBASADA E REPUBLIKËS SË TURQISË Sh.E.T. Mr. Barış Kalkavan, ambasador   Shkëlqesia Juaj, Si mik me lidhje të gjata historike me Republikën e Turqisë, qytetarët tanë dhe të gjithë shqiptarët ndjehen thellësisht

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo