Gjukanoviq për Ulqinin: ËSHTË REALE QË PDS TË JETË PJESË E PUSHTETIT

Milo Djukanovic, Millo GjukanoviqKryetari i Partisë demokratike të socialistëve Millo Gjukanoviq ka deklaruar që në zgjedhjet e pak kohëve më parë në Ulqin kjo parti më shumë vota në këto se në koalicion në zgjedhjet e kaluara.

Ai, duke u bazuar në thënie që partitë shqiptare në Ulqin, mbas zgjedhjeve lokale, mund të formojnë qeverisjen, tha që PDS (DPS), në krahasim me zgjedhjet parlamentare, kur ishte në koalicion me PSD dhe Partinë liberale, kishte 300 vota më shumë.

Gjukanoviq mendon që është reale që PDS (DPS) të jetë pjesë e pushtetit në Ulqin. “Arritëm rezultatin që është respektabil, PDS ka fituar dy mandate më shumë në krahasim me zgjedhjet lokale dhe për këtë arsye PDS sot është në rolin e dikujt që organizon bisedimet për pushtet”, tha ai.

Sipas fjalëve të tija, matematike të ndryshme janë të mundshme për koalicione, por ai, siç shtoi, është i bindur që duhet të niset nga ajo çfarë ishte shprehja demokratike e qytetarëve, e kjo është që PDS (DPS) është fuqia qendrore politike në Ulqin dhe duhet të jetë iniciator i bisedimeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjekë Gjonaj: SHKA “Tradita”, prezantuese e denjë e vlerave autoktone trashëgimore të Anës së Malit
Gjekë Gjonaj: SHKA “Tradita”, prezantuese e denjë e vlerave autoktone trashëgimore të Anës së Malit

Me këtë emër, në kuadër të Biznis Klubit “Ana e Malit”( BKA-së) në vitin 2013 u themelua ky ansambël me qëllim ruajtjen dhe kultivimin e vlerave kulturore dhe artistike të zonës së Anës së Malit. Kryetari

CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të premten, më 10 shkurt, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: një pjesë

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi