Gjykata e Apelit: PAS 12 VITESH GJYKIM LIROHEN ISH FUNKSIONARËT NGA ULQINI

Apelacioni SudIsh funksionarët e vetëqeverisjes vendore në Ulqin Shemso Hasanagaj, Ramazan Muçaj dhe Vjera Vuçkoviq – Markiq dje në Gjykatën e Apelit, pas dymbëdhjetë vitesh nga ngritja e aktakuzes, u liruan nga akuzat për keqpërdorimin e pozitës zyrtare me elemente korruptive.

Sekretari i dikurshëm i Sekretariatit për Mbrojtjen e Pasurisë Shemso Hasanagaj dhe zyrtarja e autorizuar për administrimin e proceseve të kundërvajtjes në këtë sekretariat Vjera Vuçkoviq – Markiq u liruan nga akuzat sepse, siç shpjegoi gjykatësi i cili solli aktgjykimin Ratko Qupiq, gjatë procesit nuk është vërtetuar se Komuna e Ulqinit pësoi dëmin i cili është një nga elementet e rëndësishme të veprës penale me të cilën u ngarkuan.

Gjykata e Apelit në rastin e mbrojtësit të dikurshëm Ramazan Muçaj e refuzoi akuzën për shkak të vjetërsimit absolut, meqë veprën gjoja penale e ka kryer në periudhën prej vitit 1999 deri në vitin 2000, por gjykatësi Qupiq shpjegoi se, edhe sikur mos të ndodhte vjetërismi, Muçaj do të lirohej nga akuzat për të njëjtat arsye si Hasanagaj dhe Vuçkoviq – Markiq.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre