Gjykata e apelit: VENDIMI I GJYKATËS NDAJ MJEKUT PËR VRASJE TË DYFISHT NË RISHQYRTIM

zlocin-ulcinju-ljekar-ubio-sugradanina-slucajnog-prolaznika-slika-55739Gjykatësi i Gjykatës së apelit Miliq Megjedoviq ka caktuar për 14 tetor mbledhjen e këshillit i cili do të rishqyrtoi vendimin e gjykatës ndaj mjekut Radovan Aleksiq (35), të dënuar me 17 vite burg për vrasje të dyfishtë, në 2 gushtin e dy viteve më parë në Ulqin, shkruan “Pobjeda”.

Vendimin me 22 shkurt e dha gjykatësja e Gjykatës së lartë Ana Vukoviq. Sipas vlerësimit të gjykatës, janë vërtetuar akuzat që Aleksiq me disa të shtëna nga pistoleta ka vrarë bashkëvendësin Halil Adoviq (50). Një nga fishekët e shkrepur ka rikoshetuar dhe ka vrarë turistin nga Kosova Ahmet Thaçin (45), banues në Gjermani, i cili në atë moment ndodhej në vendngjarje.

Këshilli ka vlerësuar që Aleksiq ka kryer vepër me qëllim të drejtpërdrejtë. Ana Vukoviq ka theksuar që gjykata në caktimin e dënimit ka pas parasysh që Aleksiqi më herët nuk ishte i dënuar. Rrethanë lehtësuese për të pandehurin ishte dhe vlerësimi i neuropsikiatrit i cili tha që Aleksiq kishte kapacitet mendor dukshëm të zvogëluar në kohën e vrasjes, por kjo nuk do të thotë mungesën e përgjegjësisë së tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komuna: NË DITËT NË VIJIM NISË ZBUKURIMI I QYTETIT
Komuna: NË DITËT NË VIJIM NISË ZBUKURIMI I QYTETIT

Në fillim të javës së ardhshme do të fillojë zbukurimi tradicional i Ulqinit në prag të festave të Vitit të Ri dhe të Krishtlindjeve. Siç mësojmë, qyteti do të dekorohet shumë më larmishëm se në vitet

Emërimet – diplomacia: BERNARD ÇOBAJ DO TË JETË I NGARKUARI ME PUNË I MALIT TË ZI NË REPUBLIKËN E KOSOVËS
Emërimet – diplomacia: BERNARD ÇOBAJ DO TË JETË I NGARKUARI ME PUNË I MALIT TË ZI NË REPUBLIKËN E KOSOVËS

Zyrtari i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Bernard Çobaj, së shpejti do të emërohet i ngarkuar me punë në Ambasadën e Malit të Zi në Prishtinë, mëson Portali Ul-info. Mali i Zi dhe Republika e Kosovës

Sweet December – Ulqini 2022/23: BAZARI I VITIT TË RI, YJET E MUZIKËS DHE SHUMË AKTIVITETE TË BUKURA
Sweet December – Ulqini 2022/23: BAZARI I VITIT TË RI, YJET E MUZIKËS DHE SHUMË AKTIVITETE TË BUKURA

  Nëse dëshironi që dhjetorin dhe festat e fundvitit ti kaloni në bregdet, Ulqini është zgjedhja juaj e duhur sepse kete vit Ulqini do të shëndrrohet në një destinacion feste, festat e fundvitit do

Akademia e shkencave e Shqipërisë dhe Art Club: 50-vjetori i Kongresit të Drejtshkrimit
Akademia e shkencave e Shqipërisë dhe Art Club: 50-vjetori i Kongresit të Drejtshkrimit

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë do të organizojnë veprimtarinë shkencore dhe jubilare “NJË KOMB – NJË GJUHË LETRARE”, me rastin e

Komuna: NËNSHKRUHET KONTRATA PËR RIKONSTRUKSIONIN – ASFALTIMIN E BULEVARDIT TEUTA DHE RRUGËS “28 DHJETORI”
Komuna: NËNSHKRUHET KONTRATA PËR RIKONSTRUKSIONIN – ASFALTIMIN E BULEVARDIT TEUTA DHE RRUGËS “28 DHJETORI”

Komuna e Ulqinit dhe SH.P.K. Putevi Bar, si ofertues me ofertën më të volitshme, kanë lidhur Kontratën për Rindërtimin – Asfaltim të Bulevardit Teuta dhe Rrugës “28 Dhjetori”. Vlera e kontratës së nënshkruar