Gjykata e Lartë: KALEZIQ LIROHET, AVOKATI I TYRE PARALAJMËRON PADINË

Sud, Sudija, Tuzilastvo, CekicGjykata e Lartë në Podgoricë në fund të muajit të kaluar liroi Merlind Kaleziqin (e lindur më 1983) nga Ulqini nga akuzat se e kaloi paligjshëm kufirin dhe kontrabandoi njerëz.

Vendim të ngjashëm në mesin e muajit korrik e solli edhe Gjykata Themelore në Ulqin.

Kaleziq u akuzua se në maj të vitit të kaluar, për pagesë me vlerë 200 euro, duhej të transportonte gjashtë shtetas sirian përmes kufirit shtetëror me Republikën e Shqipërisë nëpër Ostros deri në Podgoricë.

“Vendimi i tillë i Gjykatës Themelore në Ulqin, e pastaj edhe Gjykatës së Lartë në Podgoricë është i pritshëm. Ne prej fillimit të procesit kemi potencuar se nuk ka prova që i pandehuri ka kryer veprën penale e cila iu ngarkua me aktin akuzues të prokurorisë. Meqë personit që unë mbrojë, në bazë të normave imperative të Kodit Penal iu morr automjeti i tipit “Pasat”(si mjet me të cilin, me gjasë, është kryer vepra penale), kemi paralajmëruar padinë për kthimin e automjetit dhe kompensimin e dëmit i cili iu shkaktua familjes Kaleziq”, deklaroi avokati i tij Arben Hoxhiq.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT
Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT

“Në ditët në vijim do të marrim masa dhe veprime që të mundohemi t’i ndihmojmë qytetarët e Kalasë që të kenë një furnizim më të mirë me ujë”, tha drejtori ekzekutiv i SHPK “Ujësjellësi dhe kanalizimi”

Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE
Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE

Për shkak të problemeve të vazhdueshme me ujin, banorët e Kalasë kanë paralajmëruar protestë. “Situata prej javësh është e padurueshme dhe nga mungesa e ujit na ikin mysafirët”, pohojnë Kalalitë. Sipas

Edhe sot bllokimi i rrugës në Peçuricë: BLOKADA E RADHËS NË KRYTHË
Edhe sot bllokimi i rrugës në Peçuricë: BLOKADA E RADHËS NË KRYTHË

Banorët e Mërkotit kanë organizuar të dielën për të tretën herë bllokimin e rrugës rajonale në Peçuricë. Kësaj radhe, siç kanë bërë të ditur, bllokada është zgjatur për një orë, gjë që ka shkaktuar një

In memoriam: FATMIR MILO NINAMBEGU(1951-2022)- Këthimi në vendlindje
In memoriam: FATMIR MILO NINAMBEGU(1951-2022)- Këthimi në vendlindje

U hap lajmi: në Njujork ndërroi jetë Fatmir Milo Nimanbegu.Ka qenë e ditur se disa kohë ka vuajtur prej sëmundjesë të rëndë, joshëruese. ​Në vitet pesëdhjeta-gjashtëdhjeta jeta në Kalanë e Ulqinit. Pak

NELAJ: SHTYHET SEZONI I GJUETISË, FILLON ME 4 SHTATOR
NELAJ: SHTYHET SEZONI I GJUETISË, FILLON ME 4 SHTATOR

Njoftojmë të gjithë gjuetarët dhe qytetarët e Komunës së Ulqinit, se hapja e sezonit të gjuetisë që ishte e paraparë të hapet me datën 07.08.2022 ,pas kërkesës së kryetarit të Komunës së Ulqinit , Omer