Gjykata Themelore: TRE VJET BURG PËR SHKAK TË AKSIDENTIT NË PLAZHIN E MADH

BananaSrgjan Danilloviq nga Plevla u dënua me tre vjet burg për shkak të aksidentit detar në Plazhin e Madh në Ulqin vitin e kaluar, kur humbën jetën shtetasit e Sllovenisë Zejnepe Izahiri (35) dhe djali i saj dhjetëvjeçar Y.I., ndërsa lëndime të rënda fizike pësuan vajza e Izahirit J.I. (13) dhe bashkëshorti i saj Petrit Izahiri (36).

“Vijesti” mëson se aktgjykimin e shkallës së parë Danilloviqit, i cili akuzohej se ka kryer veprën e rëndë penale kundër sigurisë në komunikacionin publik, e dha gjykatësja në Gjykatën Themelore në Ulqin Sanja Miroviq.

Sipas padisë, Danilloviq në korrik duke drejtuar skuterin (motorin e ujit) të tipit “sea doo” i cili tërhiqte të ashtuquajturën “bananen” ku ishin Sllovenët, në një moment humbi kontrollin e mjetit lundrues, që shkaktoi aksidentin me anijen “Suka 2”, në pronësi të Ulqinakut A.S., i cili transportonte turistët nga Plazhi i Vogël në Plazhin e Madh.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

“Koha Javore”: QANI OSMANI REDAKTOR PËRGJEGJËS
“Koha Javore”: QANI OSMANI REDAKTOR PËRGJEGJËS

E vetmja gazetë javore në gjuhën shqipe në Mal të Zi, “Koha javore” ka një kryeredaktor të ri nga numri 1022. Këshilli programor i kësaj gazete vendosi që këtë funksion ta kryejë sociologu dhe publicisti

Të marten koncerti i sezonit: NË ULQIN PERFORMOJNË YJET E MUZIKES KLASIKE
Të marten koncerti i sezonit: NË ULQIN PERFORMOJNË YJET E MUZIKES KLASIKE

Të martën e ardhshme ulqinakët dhe mysafirët e tyre do të kenë një mundësi unike për të ndjekur një koncert të katër yjeve të muzikës klasike. Bëhet fjalë për Josif Gjipalin dhe Kastriot Tushën, tenor

Art club: U PËRURUA LIBRI “BALADA POPULLORE TË SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI” I AUTORIT ISMAIL DODA
Art club: U PËRURUA LIBRI “BALADA POPULLORE TË SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI” I AUTORIT ISMAIL DODA

Në sallën e mbushur përplot të Shtëpisë së Kulturës – Ostros, të mërkurën (10 gusht 2022) është bërë përurimi i përmbledhjes “Balada popullore të shqiptarëve në Malin e Zi” të autorit Ismail Doda. Në emër

Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT
Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT

“Në ditët në vijim do të marrim masa dhe veprime që të mundohemi t’i ndihmojmë qytetarët e Kalasë që të kenë një furnizim më të mirë me ujë”, tha drejtori ekzekutiv i SHPK “Ujësjellësi dhe kanalizimi”

Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE
Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE

Për shkak të problemeve të vazhdueshme me ujin, banorët e Kalasë kanë paralajmëruar protestë. “Situata prej javësh është e padurueshme dhe nga mungesa e ujit na ikin mysafirët”, pohojnë Kalalitë. Sipas