Hapi i Gjelbër: REALIZOHET PROJEKTI ME FOKUS TË RINJTË RURAL

Hapi i Gjelber, Zeleni korakOJQ Hapi i Gjelbër nga Ulqini ka realizuar me sukses projektin “Lidhja ndërkufitare e të rinjve rural II “në bashkëpunim me OJQ-në ERA nga Kosova dhe OJQ-në VIS Albania nga Shqipëria, i cili është vazhdim i projektit me të njëjtin emër” Lidhja ndërkufitare e të rinjve rural” nga thirrja e parë e RYCO.

Qëllimi i këtij projekti është të forcojë kapacitetin e të rinjve në zonat rurale, të bëhet nxitës i mbrojtjes së natyrës dhe akter i zhvillimit shoqëror, për të krijuar bashkëpunim dhe shkëmbim midis të rinjve në zonat rurale të Shqipërisë së Veriut, Kosovës perëndimore dhe pjesës veriore të Malit të Zi dhe të mbështesë angazhimin e të rinjve, aktivizmin në zonat e synuara duke forcuar kapacitetin e tyre për të marrë pjesë në procesin e vendimmarrjes në territorin e tyre.

Kjo është një arritje përmes punëtorive, trekking, fushatave online dhe aktiviteteve të fuqizimit për gjininë femrore nga Kosova, Shqipëria dhe Mali i Zi. Në kuadër të këtij projekti, u mbajt një punëtori në Podgoricë me temë: “Ruajtja e mjedisit në Mal të Zi”, e cila u mbajt më 21 tetor 2020, pasuar nga një trajnim në Plavë me temë: “Fuqizimi i grave të reja për të marrë pjesë në proceset shoqërore” i cili u mbajt 03 dhe 04.11.2020.

Aktiviteti i fundit i projektit është shpërndarja e dezinfektuesve, maskave dhe bluzave për nxënësit nga zonat rurale (shkolla fillore “Bedri Elezaga” në Katërkollë dhe shkolla fillore “Gjergj Kastrioti Skenderbeu në Krajë”) të cilat u përgatitën brenda këtij projekti dhe që synojnë të parandalojnë përhapjen e pandemisë Covid 19.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre