Hoxhiq: DISA ME VETËDIJE, E DISA PA VETËDIJE PO E SHKATËRROJNË NATYRËN

Dzelal HodzicDrejtori ekzekutiv i OJQ “Hapi i gjelbër” Xhelal Hoxhiq vlerësoi se gjendja e mjedisit jetësor në Ulqin është gjithnjë e më e keqe.

“Duke filluar nga Ada e cila po zhduket, lumi Buna i eksplatuar brutalisht, Port Milena e cila është bërë faktor limitues për zhvillimin e turizmit, Pyllin e Pishave i cili po zhduket për shkak të faktorëve natyror dhe pakujdesit të NP “Të Mirat Detare” dhe vetëqeverisjes vendore. Duhet të rikujtojmë edhe Valdanosin, ku janë të mbyllura me dry dhe të lëna pas dore mijëra ullinj, si dhe biodiversiteti i rrezikuar i Kripores. Me paraqitjen e deponive të reja në Malin e Bardh, në Mavrian, si dhe atyre ekzistuese në pjesën e pasme të Plazhit të Madh, në rrugën e Kripores dhe në shumë vende të tjera, situata e përgjithshme është alarmante dhe brengosëse”, tha Hoxhiq për “Dan”.

Sipas fjalëve të tija, çdo gjë që u përmend është pasojë e papërgjegjësisë, padijes, pakujdesit të organeve shtetërore dhe të organeve të vetëqeverisjes vendore.

“NP Të Mirat Detare nga Budva e bënë me vetëdije, ndërsa këto nga Ulqini pa vetëdije, ndërsa sjellja e tillë duhet të ndryshojë urgjentisht”, përfundoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do