Hoxhiq: NË RRITJE NUMRI I TURISTËVE NGA KOSOVA

Qaki Hoxha, Cazim HodzicDrejtori i Përgjithshëm i Drejtorisë për Zhvillimin e Destinacionit Turistik dhe Infrastrukturën Turistike në Ministrinë e Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe Turizmit Qazim Hoxhiq shprehu kënaqësinë për shkak të faktit se numri i turistëve nga Kosova në Mal të Zi për çdo vit është në rritje, si dhe për arsye se vizita e të njëjtëve përhapet përgjatë tërë destinacionit tonë.

Ai duke folur në prezantimin e ofertës së Komunës së Ulqinit në Prishtinë theksoi se Mali i Zi gati e pret sezonin e ardhshëm veror, si dhe shtoi se çmimi i shërbimeve është kryesisht në nivelin e vjetshëm dhe konkurrues me çmimet në rajon, si dhe ftoi qytetarët e Kosovës që duke filluar nga festat e një majit pushimet e veta ti kalojnë në Mal të Zi.

Malin e Zi gjatë vitit 2018 e vizituan 55.531 turistë nga Kosova, gjegjësisht 18,28 për qind më shumë në krahasim me vitin 2017, kur u realizuan 280.642 bujtje, që paraqet rritje prej 10 për qind në krahasim me një vit më herët.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do