In Memoriam: ENVER – ENO MOLLABEQIRI

Enver-Mollabeqiri-EnoMe 7 janar 2014, pas një sëmundjeje të rëndë, ndërroi jetë Enver – Eno Mollabeqiri dhe duke mos pasur mundësi të vij në Ulqin, po i shkruaj këto rreshta për të ngushëlluar veten, familjen e tij, por edhe Ulqinin, sepse kemi humbur një njeri të qetë, por tejet ambicioz dhe erudit.

Me profesion — ekonomist, me shpirt — ulqinak, me zemër — shqiptar, e me vepra intelektual . Ka shikuar dhe vrojtuar përpara moshatarëve të vet. Ka folur kur të tjerët kanë heshtur. Ka shkruar kur të tjerët nuk guxonin. Ka bërë gjërat që të tjerët nuk dinin t’i bënin. Arriti shumë gjëra shumë përpara moshatarëvë të vet. Dhë kështu, ndërroi edhe jetë përpara të tjerëve, por na la në trashëgimi një seri librash, një përmbledhje artikujsh dhe dy amanete. I pari është që të lexojmë, se me këtë, jo vetëm që nuk do ta harrojmë atë, por kështu nuk do ta harrojmë Ulqinin dhe nuk do të lejojmë që Ulqini të harrohet. I dyti është personal: meqë ai nuk na harroi ne, ne nuk duhet t’ia harrojmë familjen, nusen, djalin dhe dy vajzat e tij.

Lus Zotin, që ta falë atë, ta ngresë në shkallën e të udhëzuarve dhe ta zëvendësojë atë me ata që mbesin nga pasardhësit e tij.
Ilir Çapuni, Tiranë

Leave a Reply

Your email address will not be published.

CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të hënën dhe të marten, më 27 dhe 28 qershor, në periudhën, pa energji elektrike do të jenë vendbanimet e mëposhtme: të hënën,

Të hënën vazhdimi i mbledhjes të KK: NË REND TË DITËS EDHE ZGJEDHJA E NËNKRYETARËVE
Të hënën vazhdimi i mbledhjes të KK: NË REND TË DITËS EDHE ZGJEDHJA E NËNKRYETARËVE

Kryetari i Kuvendit të Komunës së Ulqinit Ardian Mavriq caktoi për të hënën, datë 27.06.2022., me fillim nga ora 11:00, vazhdimin e mbledhjes së Dytë të seancës së parë të rregullt të Kuvendit të Komunës

Zëri: Shkolla e parë shqipe u hap më 1258 në Ulqin
Zëri: Shkolla e parë shqipe u hap më 1258 në Ulqin

Shkolla shqipe ka një traditë të gjatë. Nga hulumtimet e deritashme që kanë gjetur dhe publikuar studiuesit dhe gjuhës shqipe, shkollës shqipe dhe historisë së shqiptarëve vërtetohet se shkollat shqipe

Fakulteti në Ulqin: REGJISTRIMI I GJENERATËS SË RE TË STUDENTËVE PËR VITIN AKADEMIK 2022/23
Fakulteti në Ulqin: REGJISTRIMI I GJENERATËS SË RE TË STUDENTËVE PËR VITIN AKADEMIK 2022/23

Fakulteti i Studimeve të Biznesit Mesdhetar në Ulqin bëri të ditur se janë në vazhdim regjistrimet në studimet themelore akademike për vitin 2022/23. Siç thuhet, të gjitha informacionet mund të merren

Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA
Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA

  Komuna e Ulqinit njoftoi se të premten do të fillojë asfaltimi i rrugëve të gërmuara, i cili do të zgjasë disa ditë. Vetëqeverisja lokale u ka kërkuar falje qytetarëve që kanë vuajtur nga kjo situatë,