In memoriam: NDËRROI JETË MANDA GJONOVIQ

Në moshën 59-vjeçare ndërroi jetë Manda Gjonoviq, e lindur me 17.11.1962 në Reç,  prej prindërve Pjetër Gjonit dhe Roza Gjonaj Çotaj, familjeve bujare fshatare.

Manda si fëmij shkonte në shkollë dhe hobi i saj ishte peshkimi. Në vitin 1979 ishte17-vjeçare kur asaj tërmeti ja pret ëndrrat e jetës. Shtëpia dykatëshe të ndërtuara prej gurit rrafshohet dhe e mbulon gjatë katër orë. Por me ndihmën e komshinjve dhe prindërve e nxjerrin nga tmerri, e çojnë ne spitalin e Podgoricës në gjendje kritike për jetë, pastaj në Beograd ku atje diagnozohet se kurrë më nuk mund të lëvizte në këmbë. Por prindërit e saj nuk e lajnë me kaq. E çojnë në Moskë të Rusisë, por edhe atje pa sukses. Manda kalon 10 vite nëpër spitale fizioterapie.

Kur kthehet në shtëpi prindërit dhe kushërijtë i ndihmojnë, ja rergullojnë kushtet e jetesës. Manda qëndronte me një pozitivet dhe me vullnet të mirë ne situatën e vështirë që kishte kaluar, kurrë nuk u dorëzonte se thoshte: Zoti më ndihmon, pas vështërësive vjen e mira. Ajo kurrë nuk e shikonte vetin me munges shëndetësore, ishte shumë e respektuar në shoqëri si dhe ne mesin familjar.

Manda ishte anëtare e Shoqatës së Paraplegjikëve të Malit të Zi. Duke parë se Ulqini ka shumë persona me aftësi te kufizuara ajo kyçet ne sektorin civil. Në vitin 2004 themelon Shoqatën e Paraplegjikëve të Ulqinit ku ajo si kryetarja e shoqatës ka bërë regjistrimin e të gjithëve personave me aftësi te kufizuara, për një qëllim që ti bashkojnë invalidët e Ulqinit dhe ta njoftojnë opinionin per nevojat e përditshme që ka një person me aftësi te kufizuara.

Mandan ë shoqatë punonte vullnetarisht. Ajo përfundon shumë projekte me organizata siç janë: HELP, USAID, Karitasi, Kisha ortodokse dhe shumë donatorë të tjerë. Me sukses shumë ulqinak marrin karroca dhe pajisje ortopedike dhe çdo gjë që  një person i nevojitet të ballafaqohet me probleme shëndetësore.

Së bashku me Shoqatën Shqiptaro-Amerikane grumbullojnë një donacion prej material shëndetësorë dhe pajisje ortopedike ku shpërndahen Shtëpisë së shëndetit në Ulqin dhe Tivar.

Puna sajë e palodhshme u vlerësua me shumë mirënjohje dhe certifikata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Intervista e parë e kryetarit Omer Bajraktari: GJENDJA NË KOMUNË, VIZIONI I ZHVILLIMIT, PLANET…

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Gjekë Gjonaj: Shpirti arsimdashës i mësimdhënësve shqiptarë në SHM “Vëllazërim –Bashkim” i përballoi sfidat e kohës
Gjekë Gjonaj: Shpirti arsimdashës i mësimdhënësve shqiptarë në SHM “Vëllazërim –Bashkim” i përballoi sfidat e kohës

Shënimi i Ditës së Shkollës së Mesme “Vëllazërim – Bashkim” të Ulqinit, i cili u mbajt ditën e martë, më 21 mars, i tejkaloi përmasat e një dite të zakonshme festive, e cila shumë vite më parë kremtohej

Ulqin: OFERTA PËR PUNËSIM NË “RIVA RESTAURANT“ NË RANË
Ulqin: OFERTA PËR PUNËSIM NË “RIVA RESTAURANT“ NË RANË

Riva Restaurant & Terrace ofron vende pune: kamarier/e, ndihmës kamarier/e, banakier/e, ndihmës banakier/e, ndihmës/e ne kuzhinë, mirëmbajtëse/ pastruese. Kontakt: hotel-riva@hotmail.com tel. +38267324393,

Bashkësia Islame: SONTE TERAVIA E PARË, NESËR DITA E PARË E AGJËRIMIT
Bashkësia Islame: SONTE TERAVIA E PARË, NESËR DITA E PARË E AGJËRIMIT

Bashkësia Islame e Ulqinit njoftoi se sonte në të gjitha xhamitë e Ulqinit do të mbahen teravitë e para. Kjo do të thotë se nesër, e enjte, më 23 mars, është dita e parë e agjërimit në muajin e Ramazanit.

Supermarketi SARS: AKSIONI „STOP INFLACIONIT“
Supermarketi SARS: AKSIONI „STOP INFLACIONIT“

Na vizitoni dhe shfyrtëzoni ofertën të cilën e kemi pregaditur për ju. Aksioni vlen në të gjithë marketët e SARS-it. Ju ofrojmë çmimet më të volitshëm, më të ulëta nga asortimani ynë të produkteve. Mund

Memorandum për bashkëpunim me Eko Fondin – Fokus në pastrimin e Port Milenës
Memorandum për bashkëpunim me Eko Fondin – Fokus në pastrimin e Port Milenës

Kryetari i Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari dhedrejtori ekzekutiv i Fondit për Mbrojtjen e MjedisitJetësor të Malit të Zi (Eko Fondi) Drashko Boljeviqkanë nënshkruar Memorandum për Bashkëpunimi, me