Ismet Karamanaga: FANARI (FNERI) I VALDANOSIT

 

FneriPër ata që dëshirojnë të lexojnë dhe të mësojnë më mirë dhe më tepër për Fanarin (fnerin) siç e kemi quajtur ne të Valdanosit, i informoj lexuasit që ai është fneri i parë në bregun e detit të Malit të Zi, i ndërtuar në vitin 1883.

Gjithmonë ka shërbyer dhe ka qenë aktiv për sigurimin e lundrimit të sigurt të anijeve dhe barkave . Valdanosi dhe fneri përveç rollit për të cili është i ndërtuar ai ka qenë aktual edhe në bisedat dhe tregimet e të parëve tanë, pasi që në Valdanos gjithmonë kanë gjetë strehim barkat tona.
Detarët shpesh kanë treguar për legjendat të cilat kanë lindur në imagjinatat e tyre, në veçanti në orët e natës në errësirrën e ullishtës, tek “Kroi dhe shpella e Zanave” . Njëra nga ata është edhe legjenda e Hake Lajkës një avurdes të njohur nga Ulqini.
Në librin tim “KALAJA, legjendë dhe art” kam shkruar ndërmjet të tjerave edhe për legjenda të cilat i kemi trashëguar brez pas brezit deri në ditët e sotme. Njëra nga ata e cila ka një vend të veçantë në librin tim ështedhe “Legjenda e Kroit të Zanave” të cilën unë e kam degjuar si fëmi nga babai im kapedan Hasan Cano Karamanaga. Disa fragmente për lexuasit e faqes time në fcb.
Më ka mbetur në kujtesë, sepse imazhi i sakj ka zgjuar në mua edhe më vonë kurdoherë kur kam ardhur me sanall në Valadanos me mysafirë për të bërë “fisch picknick “ ndëjenjë të posaçme. “Kur i afrohesh me sanal Valdanosit syri të shkon te dy bredhat, aty ku gjendet Kroi dhe Shpella e zanave, ku dikur në kohët e lashta kanë ndodhur ngjarjet, të cilat sot kanë mbetur legjendë si trashëgimi i popullit tonë. Njeriu i8 mbyll sytë dhe imagjinon qa më tepër duke ditur se kx vend, i cili të mahnitë me bukurinë e tij magjike” ..Detarët shpesh kanë degjuar këngën e bukur, dhe zhurmë valesh nga Kroi i Zanave. Nga njëherë nga Shpella e cila ka qenë afër Kroit janë degjuar edhe vajtime dhe gjamë, posaç[risht atëherë kur nga ndonjë barkë e cila po i afrohej Valdanosit, kishte ndodhur ndonjë fatkeqësi….Valdanosi deri vonë ka qenë i pabanuar, dhe si i tillë ka shërbyer lima i sigurt për detarë dhe barkat ulqinake, por larg qytetit me një ullishtë mijëvjeçare të famshme, në netët e errëta ka ndikur në fantazinë e detarëve të vetmuar në barkat e tyre…
Lidhur me Kroin e Zanave , duhet të përmenden edhe dy plaka të famshme, dy avurde të cilat kanë lënë gjurmë në këtë vend, por jo vetëm në legjenda. Sulltane Ishmi i ka çuar nuset e reja të cilat nuk kanë mund të lindin fëmijë i ka çuar te Kroi i Zanave, duke e bërë një ritual të posaçëm, dhe shpeshherë pranë burimit është dashur të lihen rroba të vjetra, dhe në ujë të hedhen para metali. Thonë se hanko Sulltana ka pasur dorën e mirë dhe shumë gra në ujërat e Kroit të Zanave gjetën sherim.
Por sipas mendimit tim, ngjarja më interesante lidhur me Kroin e Zanave, flet për për Hake LAJKEN, një hanko të vërtetë prej families Lajka të Ulqinit. Thonë se ka qenë avurde e mirë e papritueshme dhe ka pasur dorë shumë të mirë… Hanko Hake Lajka ka ndihmuar ke lindja e një nuse Xhindeshe në Shpellën e Zanave.

Më tepër mund të lexoni në librin tim “KALAJA, legjendë dhe art”…

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do