Janjusheviq: KRIPORJA NË SHKURT BËHET ZONË E MBROJTUR

Jovana JanjusevicKriporja e Ulqinit duhet të shpallet zonë e mbrojtur deri në fund të shkurtit, deklaroi drejtorja ekzekutive e Qendrës për Mbrojtjen dhe Hulumtimin e Shpendëve (CZIP) Jovana Janjusheviq, duke theksuar se atëherë fillon punë e vërtet dhe serioze.

Bashkimi Evropian (BE) publikoi pak më parë Pozitën e Përbashkët Negociuese ku theksoi se pa mbrojtje adekuate të Kripores, Mali i Zi nuk mund të llogarisë në mbyllje të përkohshme të kapitullit 27.

Janjusheviq për agjencinë MINA tha se kjo është shkalla më e lartë e përkrahjes së sektorit civil nga ana e BE-së kur bëhet fjalë për mbrojtjen e Kripores së Ulqinit.

“Deri tani në negociata asnjë vend nuk kishte një lokalitet i cili u vendos si kusht për mbylljen e negociatave që flet para së gjithash për rëndësinë e Kripores së Ulqinit nga aspekti i mbrojtjes së natyrës por edhe për specifikat të cilat ajo i mbart si problem kompleks për tërë Evropën”, tha Janjusheviq.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do