Jasaviq: TË ZGJIDHET PROBLEMI I PUNËTORËVE TË “ULTEP-IT”

 

UlcinjDeputetja e Malit të Zi Pozitiv Azra Jasaviq ia dërgoi kërkesën Ministrisë së punës dhe çështjeve sociale, Ministrisë së financave, si dhe Kryetarit të Komunës së Ulqinit me qëllim gjetjen e zgjidhjes sa më urgjente për problemet e 35 punëtorëve të fabrikës së tapeteve “Ultep” në Katërkollë.

Jasaviq sot vizitoi punëtorët në Katërkollë, të cilët filluan grevën për shkak të pagave të papaguara prej vitit 2001. Në bisedë me deputeten Jasaviq, punëtorët thanë se kërkojnë pagesën e pagave dhe lidhjen e eksperiencës së punës nga viti 2008, si dhe zgjidhjen e statusit të fabrikës dhe punëtorëve.

Jasaviq tha se do ti dërgoi kërkesë institucioneve që në afat sa më të shkurtë të gjejnë zgjidhje për ndihmë punëtorëve të Ultep-it, të cilët me të drejtë kërkojnë pagesën e pagave dhe kontributeve të prapambetura dhe të cilët kërkojnë edhe më tej të punojnë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do