Jellushiq: EDHE SIPAS ÇMIMORES SË RE ÇMIMET NË ULQIN DY HERË MË TË ULËT SE NË BUDVE

Predrag JelusicDrejtori i Ndërmarrjes Publike për Menaxhimin e Të Mirave Detare Predrag Jellushiq deklaroi se Ulqini më herët ishte i nënvlerësuar për nga çmimi i qiradhënies së lokacioneve, ndoshta madje edhe me vetëdije, dhe pas disa viteve erdhi koha që gjërat të ndryshojnë.

“Ulqini po bëhet atraktiv sa i përket turizmit. Shënohet kthimi i turistëve nga Britania e Madhe, kemi qiradhënien afatgjate për tre hotele në periudhën tridhjetëvjeçare në Plazhin e Madh. Ndërtimi faktik i rezortit të ri të vogël në Bunë i dha jetë kësaj hapësire dhe është e drejtë që çmimet ti përshtaten valorizimit momental turistik të Ulqinit, edhe pse çmimet sipas (çmimores) së re janë dy herë më të ulët se në Budve”, tha Jellushiq për “Pobjeda”.

Sipas fjalëve të tija, restorantet në Bunë, prej të cilëve disa punoj 12 muaj, kanë disa herë çmim më të ulët të qirasë në krahasim me qytetet tjera. “Tani këto objekte kanë zgjeruar kapacitetet, rritën hapësirën të cilën e mbulojnë dhe do të paguajnë më shumë, që është matematikë e thjeshtë. Disa kanë paguar 7,8 mijë euro në nivel vjetor, e për hapësirë të tillë në Budvë çmimi është 30 – 50 mijë euro”, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre