Jevriq: KOHA ËSHTË QË EDHE NË MAL TË ZI TË DREJTEN E NJERIUT PËR UJË TA MBROJMË ME KUSHTETUTË

Goran Jevriq, Goran Jevric“Mali i Zi duhet të jetë i vetëdijshëm për përparësinë e vet strategjike dhe pasurinë e cila duhet të administrohet në mënyrë të qëndrueshme dhe strategjike. Kjo në veçanti duke marrë parasysh shembullin e Sllovakisë dhe Republikës së Sllovenisë, të cilët në kushtetutën e vet, si aktin më të lartë juridik, kanë vendosur të drejtën për ujin e pijshëm, si të drejtë të pakontestueshme të qytetarëve të vet”, deklaroi drejtori i Ujësjellësit Rajonal “Bregdeti Malazez” Goran Jevriq.

Sipas fjalëve të tija, ndryshimet klimatike janë evidente edhe e prekin botën. “Gjatë periudhave gjithnjë e më të theksuara edhe më të gjata të thatësirave të cilat na presin në të ardhmen e afërt, mungesa e ujit do të jetë shumë e theksuar, prandaj shfrytëzimi i ujit të minimizuar me qëllime të ndryshme, pa mbrojtje adekuate ligjore, do të rezultonte me katastrofë potenciale ekologjike dhe demografike”, tha Jevriq.

Parlamenti Slloven pak kohë më parë me amandamentet kushtetuese shpalli të drejtën për ujë të pijshëm si të drejtë themelore të njeriut. Në këtë mënyrë praktikisht u pamundësua privatizimi në këtë fushë, sepse me burimet dhe resurset e tjera ujore mund të administrohen vetëm nga shteti, publikuan mediat Sllovene.

Drejtori i Ujësjellësit Rajonal është i bindur që kjo qasje i ka bërë absolutisht të qëndrueshme të gjithë masat për mbrojtjen e burimit më të rëndësishëm ujor i cili në të ardhmen do të jetë më i vlefshmi dhe prej të cilit do të varet mbijetesa e shumë popujve dhe shteteve.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do