Kabineti i Abazoviqit: DORA E DREJTËSISË DO TA PREKË EDHE KRIPOREN

Shumë kontroversa e kanë ndjekur procesin e privatizimit të Kripores dhe presim që dora e drejtësisë më në fund ta prekë edhe Kriporen e Ulqinit, than për Portalin RTMZ nga kabineti i nënkryetarit të Qeverisë së Malit të Zi, Dr. Dritan Abazoviq.

Siç thanë, është e paimagjinueshme se si një unikat kaq i vlefshëm ekologjik në Mal të Zi, me sipërfaqe prej 15 milion metrash katror, u vlerësua asokohe 800 000 euro.

“Ndërmarrja falimentoi për shkak të borxhit për energji elektrike prej 14 000 euro për hapësirën e cila vlen 250 000 000 euro. Edhe qytetarët e panjoftuar do ta kenë të qartë se si me procesin e privatizimit paralelisht ka shkuar tentativa e devastimit dhe plaçkitjes së Kripores”, theksuan nga kabineti i nënkryetarit të Qeverisë.

Ato thanë që presin reagimin e prokurorisë të çliruar nga ndikimi politik i strukturave nga pushteti i kaluar.

“Është me rëndësi të përmendet që shumë procese të privatizimit të gjigantëve të dikurshëm ekonomik ishin plaçkitje klasike e pronës shtetërore dhe ky është fakt tashmë i njohur. Pikërisht për këtë arsye besojmë se prokuroria, e çliruar nga ndikimi politik i strukturave nga pushteti i kaluar më në fund do të marrë përsipër rolin e vet të përcaktuar me Kushtetutë dhe do të merret me aferat e shumta korruptive që ndodhën gjatë dekadave të kaluara. Padyshim që i pretë shumë punë”, thanë nga kabineti i Abazoviqit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Intervista e parë e kryetarit Omer Bajraktari: GJENDJA NË KOMUNË, VIZIONI I ZHVILLIMIT, PLANET…

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Gjekë Gjonaj: Shpirti arsimdashës i mësimdhënësve shqiptarë në SHM “Vëllazërim –Bashkim” i përballoi sfidat e kohës
Gjekë Gjonaj: Shpirti arsimdashës i mësimdhënësve shqiptarë në SHM “Vëllazërim –Bashkim” i përballoi sfidat e kohës

Shënimi i Ditës së Shkollës së Mesme “Vëllazërim – Bashkim” të Ulqinit, i cili u mbajt ditën e martë, më 21 mars, i tejkaloi përmasat e një dite të zakonshme festive, e cila shumë vite më parë kremtohej

Ulqin: OFERTA PËR PUNËSIM NË “RIVA RESTAURANT“ NË RANË
Ulqin: OFERTA PËR PUNËSIM NË “RIVA RESTAURANT“ NË RANË

Riva Restaurant & Terrace ofron vende pune: kamarier/e, ndihmës kamarier/e, banakier/e, ndihmës banakier/e, ndihmës/e ne kuzhinë, mirëmbajtëse/ pastruese. Kontakt: hotel-riva@hotmail.com tel. +38267324393,

Bashkësia Islame: SONTE TERAVIA E PARË, NESËR DITA E PARË E AGJËRIMIT
Bashkësia Islame: SONTE TERAVIA E PARË, NESËR DITA E PARË E AGJËRIMIT

Bashkësia Islame e Ulqinit njoftoi se sonte në të gjitha xhamitë e Ulqinit do të mbahen teravitë e para. Kjo do të thotë se nesër, e enjte, më 23 mars, është dita e parë e agjërimit në muajin e Ramazanit.

Supermarketi SARS: AKSIONI „STOP INFLACIONIT“
Supermarketi SARS: AKSIONI „STOP INFLACIONIT“

Na vizitoni dhe shfyrtëzoni ofertën të cilën e kemi pregaditur për ju. Aksioni vlen në të gjithë marketët e SARS-it. Ju ofrojmë çmimet më të volitshëm, më të ulëta nga asortimani ynë të produkteve. Mund

Memorandum për bashkëpunim me Eko Fondin – Fokus në pastrimin e Port Milenës
Memorandum për bashkëpunim me Eko Fondin – Fokus në pastrimin e Port Milenës

Kryetari i Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari dhedrejtori ekzekutiv i Fondit për Mbrojtjen e MjedisitJetësor të Malit të Zi (Eko Fondi) Drashko Boljeviqkanë nënshkruar Memorandum për Bashkëpunimi, me