“Kalimera Poetike” , emblemë kulturore e Ulqinit

“Kalimera Poetike” nisi si një veprimtari kulturore, e shtyrë nga kërshëria  intelektuale për ta gjallëruar artin dhe letërsinë  në një provincë të bukur bregdetare, por shumë anemike në aspektin kulturor.

Ajo nisi si një Orë letrare për tu transformuar ngadalë, por sigurt, në një manifestim kulturor kombëtar dhe vazhdon të marrë  fizionominë e një ngjarjeje kulturore ndërkombëtare.

“Kalimera Poetike” nisi si një reaksion ndaj mendësisë shpërfillëse të institucioneve publike dhe shtetërore ndaj artit dhe kulturës, shpërfillje kjo që gati e zbehu identitetin shqiptar në Mal të Zi.

Fillimisht Kalimera nisi si një Tavernë Poetike, e ideuar nga poeti ynë i ndjerë  Ali Podrimja , i cili kishte një dashuri të veçantë për Ulqinin , për Detin dhe Kalanë e lashtë . Në këtë Tavernë shoqëroheshini poetët mysafirë dhe vendës , të cilët thurnin vargje për detin e debatonin për fjalën e shkruar.

Në 21 edicionet e “Kalimerës Poetike” kanë  parakaluan penda të njohura si Dritëro Agolli, Fatos Arapi, Enver Gjerqeku , Qerim Ujkani,  Xhuzepe Skiro di Maxho, Basri Çapriqi, Zija Çela, Hajro Ulqinaku, Zuvdija Hoxhiq, Andrej Nikolaidis , Gilbert Beers etj., të cilët e kthyen këtë ngjarje në një festë poetike apo në një orë letrare akademike të letërsisë në përgjithësi.

Ligjërimi për librin nxiti fluturimin e mendimit , fisnikërinë e fjalës dhe trazimin poetik. Ishin këto,  siç do të thoshte shkrimtari Mehmet Kraja,  “marrëzitë e vogla të letërsisë”, të cilat pëlqehen jashtë mase.

“Kalimera Poetike” i përballoi sfidat e qarkullimit  e të njohjes së letërsisë, dhe kjo ndodhi ashtu siç u shprehej në një kohë Ali Podrimja, se “Në Ulqin ekziston organizimi, njerëzit, vullneti dhe dëshira e vendësve që kulturës shqiptare tia hapin zemrën dhe ti ofrojnë mikpritje”.

“Kalimera Poetike” u kthye në një simbol dhe emblemë kulturore të qytetit të Ulqinit , e cila së fundmi po shndërrohet në një festival letrar ndërkombëtar. Me pjesëmarrjen e shkrimtarit slloven, Sllavko Pregl, edhe edicioni i sivjetshëm është vazhdim i realizimit të këtij synimi.

Ali Salaj

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT
Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT

Të martën, më 28 qershor 2022, rreth orës 16.00 gjatë punimeve të një kontraktori të papërgjegjëshëm është dëmtuar tubi kryesor i ujësjellësit në Fushën e Ulqinit, është njoftuar Portali Ul-info nga NP

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 29 qershor, në periudhën nga ora 09 deri në 15:00, pa energji elektrike do të jenë pjesa e qendrës së Katërkollës.

Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL
Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL

Me propozim të kryetarit të Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari, Kuvendi i Komunës të hënën zgjodhi dy nënkryetarë. Ata janë Beqir Sella, funksionar i PD-së dhe Sabr Sallaj, ndryshe nënkryetar i Forcës

Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR
Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR

  Qeveria e Malit të Zi ka bërë të ditur zyrtarisht se presin një sezon dukshëm më të mirë se vitin e kaluar. “Të gjithë treguesit që kemi flasin në favor të kësaj, se sigurisht që jemi 60% më mirë

Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL
Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL

Gani ende nuk i ka mbushur shtatë vjetë.Një ditë u nis prej shtëpie. Nuk i tregoi askuj se ku po shkon. Komshitë Shyqyrija, Kimetja dhe Zhelko e vrejtën se ishte në rrugë. Pas një kohe prindërit e tij