KK: KUVENDI REFUZOJ APELIN E CUNGUT

Skupstina, KuvendiKuvendi komunal i Ulqinit ka refuzuar sot të miratoi Vendimin për financim të përkohshëm të organeve të vetëqeverisjes lokale në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm. Për këtë vendim kanë votuar të gjithë klubet e këshilltarëve, me përjashtim të Forcës së re demokratike.

Kuvendi në këtë mënyrë ka refuzuar dhe apelin e kryetarit të komunës Nazif Cungut, i cili ftoj këshilltarët të përkrahin këtë vendim. Sekretari për financa dhe buxhet Agron Ibrahimi ka përsëritur që nga 1 janari nuk mundet të kryer asnjë pagesë ndaj furnizuesve dhe as të paguaj pagat të punësuarve në organet e vetëqeverisjes lokale.

Drejtuesit e kësaj parti, me përjashtim të Forcës, kanë akuzuar pushtetin lokal që nuk ka kryer detyrimet ndaj tyre, e të cila gjithsej janë mbi 60 mijë euro. “Ne na detyrohen rreth 10 mijë euro, të cilat do ti kishim të mirëseardhura për fushatë”, tha Boro Bashoviqi nga PDS, derisa kryetari i UDSH-së Mehmed Zenka ka thënë që kësaj parti tash 18 muaj nuk është paguar asgjë. “Ndoshta të thërrasim liderin e PSP-së Srgjan Milliqin të intervenoi tek ministri i financave Radoje Zhugiq në mënyrë që të na paguhet diçka, siç kishim pak kohë më parë rastin në këtë komunë”, tha ai.

Kryetari i Klubit të këshilltarëve të PSD-së Skender Ellezagiq ka akuzuar pushtetin ekzekutiv që nuk ka treguar vullnet ti plotësoj kërkesat e partive politike dhe që nuk ka përgatitur propozim buxhetin për vitin 2014.

Kuvendi njëzëri ka miratuar vendimin sipas të cilit në përbërjen e ardhshme të Kuvendit lokal do të jenë 33 këshilltar, si deri tani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu