KKSH: SEMINAR PËR ARSIMIN SHQIP

Genci NimanbeguKëshilli Kombëtar i Shqiptarve në Malin e Zi me datë 14-15 qershor 2014 në Ulqin, në hotelin Otrant, do të organizoj seminarin me temë: “Pozita dhe nevojat e arsimit shqip në Malin e Zi”.

Në seminar do të diskutohet për problematikën e arsimit shqip në Malin  e Zi, me fokus të veçantë në lëndët: Gjuhë shqipe e letërsi, histori, gjeografi, art muzikor, art figurativ dhe cikël u ulët nga klasa e I deri V.

Gjithashtu do të diskutohet edhe për çështjet që kanë të bëjnë me: Kornizat juridike, programet mësimore (korikulat), materialet ditaktike (tekstet shkollore), kuadri arsimor profesional, ndjekja e metodave bashkohore në mësimdhënie, harmonizimi i procesit mësimor parauniversitar të nxënsëve shqiptar në shtete të ndryshme etj.

Në seminar janë të ftuar përfaqësues të institucioneve të arsimit të Malit i Zi, Shqipërisë, Kosovës si dhe puntorët  e arsimit nga këto vende.

Në ditën e parë të seminarit është paraparë të trajtohen problemet që ekzistojnë në arsimin shqip në Malin e Zi, të paraqitura nga vetë puntorët e arsimit, ndërsa ditën e dytë të seminarit do të jepen propozime dhe rekomandime për zgjidhjen e tyre.

Seminari fillon të shtunën në ora 10.00.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do