KKSH: VIZITË NË MINISTRINË E ARSIMIT NË TIRANË

Ditën e hëne, me 21.07.2014 Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Malin e Zi Genci Nimanbegu, Sekretari Faik Nika, të shoqëruar nga përfaqësuesi i Ambasadës së Shqipërisë në Malin e Zi  Z. Lirim Ujka, ishin në vizitë pune në Ministrin e Arsimit dhe Sportit të Republikës së Shqipërisë ku u priten nga Drejtoresha e Kabinetit Adriana Berberi dhe Drejtoresha e Arsimit të Lartë dhe Shkencës Linda Pustina.KKSH, Genci NimanbeguTakimi është organizuar enkas për çështjen e regjistrimit të studentëve shqiptarë nga Mali i Zi në universitetet e Shqipërisë për vitin akademik 2014/15, në takim është diskutuar për procedurat e regjistrimit, programet e studimit, kërkesat për kuota dhe në përgjithësi për çështjet e arsimit shqip në Malin e Zi.

Konstatojmë se takimi është zhvilluar në një frymë mjaft pozitive dhe miqësore, parimisht është rënë dakort për koordinimin e veprimeve dhe intensifikimin e kontakteve ndërmjet Këshillit, Ministrisë dhe Ambasadës së Shqipërisë në Malin e Zi, për procesin e regjistrimit të studenteve për vitin që vjen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do