Komuna: 100.000 EURO PËR PARQE PUBLIKE

Pas 50.000 eurove të parapara me buxhetin e vitit 2022 për investime në adaptimin e hapësirave publike, të cilat nuk u shfyrtëzuan aty ku duhej dhe thuhej, kjo shifër u dyfishua me projekt buxhetin e vitin 2023.

Gjithësejt 100.000 euro, sipas sekretarit të Sekretariatit për Buxhet dhe Financa Arian Murati, gjatë vitit 2023 do të duhej t’i dedikohen regullimit të hapësirave publike në territorin e Komunës së Ulqinit.

Sipas sekretarit Murati, falë këtyre mjeteve Ulqini do të duhej të pasurohej me dy hapësira të reja publike të cilat do të përfshijnë edhe kënde të lojërave për fëmijë.

Për lokacione se ku do të mund të krijoheshin këto parqe publike nuk është vendosur ende.

Sipas Sekretarit Murati, pritet që shumë shpejt pas aprovimit të Buxhetit në Kuvendin Komunal të Ulqinit të hapet konkursi për ndërmarrjet të cilat do të marrin përsipër regullimin e këtyre hapësirave.

Deri kur kjo të ndodhë na mbetet të vazhdojmë të presim, e të shpresojmë që nga milionat e arkëtuara në llogarinë e Komunës së Ulqinit me të cilat mburren udhëheqësit e sajë, më në fund do të bëhet diçka pozitive për fëmijët tanë e që edhe ne sikur komunat fqinje të mburremi me kujdesin e institucioneve ndaj më të vegjëlve. (A.Resulani)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët

Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore
Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore

AMBASADA E REPUBLIKËS SË TURQISË Sh.E.T. Mr. Barış Kalkavan, ambasador   Shkëlqesia Juaj, Si mik me lidhje të gjata historike me Republikën e Turqisë, qytetarët tanë dhe të gjithë shqiptarët ndjehen thellësisht

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo