Komuna e Ulqinit: CUNGU PRITI AMBASADORIN AUSTRIAK

Kryetari i komunës së Ulqinit Nazif Cungu zhvilloj të hënën takimin e lamtumirës me ambasadorin e Austrisë në Mal të Zi z.Martin Pammer me rastin e përfundimit të misionit të tijë diplomatik.

Z. Cungu pasi vlersoi si shumë të mira mardhëniet dypalëshe në fusha të ndryshme ndërmjet Malit të Zi dhe Austrisë, ambasadorit Pammer i shprehu mirënjohje për punen dhe angazhimin e tij në sherbim të rritjes së mëtutjeshëm të këtyre marrëdhënieve .

Ambasadori Pammer falenderoj zotin Cungu për takimin e rezervuar, ku duke vlersuar bashkupimin e deritanishem të komunës së Ulqinit me ambasaden austriake në Mal të Zi shprehu dëshiren e thellimit të këtij bashkpunimi në fusha të ndryshme.

Kryetari Cungu ndër të tjera theksoj mundësinë e bashkpunimit në fushen e arsimit, konkretisht përmes sigurimit të ndonjë burse për nxenësit tanë për të studiuar në universitetet austriake, poashtu edhe në fushen e kulturës si dhe atë të ekonomisë.

Ambasadori austriak u shpreh i bindur se do të ketë rastin ti përcjell më nga afer zhvillimet që do të ndodhin si në Mal të Zi ashtu edhe në Ulqin, poashtu edhe mundësin për të dhënë kontributin e tij personal pasi që nga muaji tetor i këtij viti do të filloj me mision diplomatik në ambasaden austriake në Bosne e Hercegovinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës viziton Malin e Zi: FILLIMISHT NË PODGORICË, PASTAJ NË ULQIN
Presidentja e Kosovës viziton Malin e Zi: FILLIMISHT NË PODGORICË, PASTAJ NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në fillim të muajit të ardhshëm do të qëndrojë për një vizitë zyrtare dyditore në Mal të Zi, mëson Portali Ul-info. Në ditën e parë të vizitës së saj

Ulqin: NË FUND TË JANARIT SHIJOHET NOTI NË PLAZHIN E VOGËL (Video)
Ulqin: NË FUND TË JANARIT SHIJOHET NOTI NË PLAZHIN E VOGËL (Video)

Sot ishte një ditë e bukur në Ulqin, të cilën qytetarë të shumtë e shfrytëzuan për shëtitje apo punë në Ullishtë. Në të njëjtën kohë, disa vendosën të marrin pjesë në hapjen ceremoniale të një tjetër Festivali

Komuna e Ulqinit: Kryeministri me ministra në vizitë të martën
Komuna e Ulqinit: Kryeministri me ministra në vizitë të martën

Të martën, më 31 janar 2023, komunën e Ulqinit do ta vizitojë delegacion i Qeverisë së Malit të Zi në krye me kryeministrin dr. Dritan Abazoviq. Në delegacion me kryeministrin Abazoviq do të jenë ministri

Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS
Përvjetori: GJYSMË SHEKULLI NGA THEMELIMI I QENDRËS NATURISTE NË ADË TË BUNËS

Këtë vit bëhet gjysmë shekulli nga fillimi i funksionimit të Qendrës naturiste në Adë të Bunës. Në korrik të vitit 1973 u pritën mysafirët e parë dhe ishin kryesisht gjermanë të sjellë nga agjencia “Miramare”.

Komuna e Ulqinit: PROJEKTI ME VLERË RRETH 20 MILION EURO FILLON NË MES TË SHKURTIT
Komuna e Ulqinit: PROJEKTI ME VLERË RRETH 20 MILION EURO FILLON NË MES TË SHKURTIT

Me rastin e fillimit të realizimit të projektit “Furnizimi me ujë dhe rregullimi i ujërave të zeza në bregdetin e Adriatikut – V, Ulqin”, kryetari i Komunës së Ulqinit Omer Bajraktari me bashkëpunëtorë