Komuna e Ulqinit: PJESEMARRJE NE PANAIRIN E MYNIHUT

20131006_160832Siç edhe është paralajmruar, Komuna e Ulqinit për herë të parë po marr pjesë në Panarin ndërkombëtar për investime dhe patundëshmëri në Mynih – Expo Real 2013, që njëkohësisht është panairin më të rëndësishëm në Europë ku për çdo vit marrin pjesë rreth 1700 prezantues.

Përveç delegacionit nga komuna e Ulqinit i kryesuar nga kryetari i komunës Nazif Cungun, në mbështetje të këtij delegacioni nga qeveria e Malit të Zi marrin pjesë, Ministri i Turizmit dhe Zhvillimit të Qëndrueshëm Branimir Gvozdenoviq, Sekretari për Projekte Zhvillimore Nebojsha Popoviq si dhe këshilltari i kryeministrit për investime Aleksandar Tiçiq.

Me qëllim të tërheqjes së interesmit të invesitorëve, në këtë panair komuna e Ulqinit prezanton projekte konkrete së bashku me kompanit Star of Montenegro, Inveraqua, Sea terra properties, Rokshped dhe Dolcigno Pearl prej të cilave veçojmë: Velika Palace Hotel, Hotel Complex Jadran (hotel Waldorf Astoria), Five star Hotel galeb Ulqin, The Medical spa & Recreational Center e të tjerë.

Diten e parë të këtij panairi, Komuna e Ulqinit zhvilloi takime të rëndësishme, ku vlen të permenden takimet me: Ministrinë e Ekonomisë së Emirateve të Bashkuara të Arabisë Saudite, ekpertet për hoteleri PKF, kompanine për investime Invest Finland, TriGranit e Taurus dhe një numer kompanish për konsultime mbi turizem dhe patundshmeri. Zyret dhë kompanitë e lartpermendurat janë kryesisht nga Gjermania, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Austria dhe Dubai.

Diten e dytë të panairit Expo Real janë të caktuara takimet me: Ministrine e Ekonomisë së Bavarisë, përfaqësues nga zinxhiri i hoteleve Kempinski dhe disa investitor potencial nga Turqia. Në disa nga këto takime të ditës së dytë do të jetë prezent edhe ministri i Ministrisë së Turizmit dhe Zhvilimit të Qendrueshem të Malit të Zi, z.Branimir Gvozdenovic.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu