Komuna e Ulqinit: Shpallet konkursi ndërkombëtar për zgjidhjen konceptuale arkitektonike për stadiumin në Ulqin

Qëllimi i konkursit është hartimi i zgjidhjes konceptuale arkitektonike për hapësirë ​​të destinuar për sport dhe rekreacion në parcelat urbanistike UP 14 dhe UP 15, si pjesë e Studimit Shtetëror të Lokacionit “Pjesë e sektorit 66 – grupimi ekzistues i hoteleve dhe moduli I”, për ndërtimin e stadiumit të qytetit.

 

Fondi i çmimeve për zgjidhjet fituese arrin në gjithsej 40.000 euro:

Çmimi i parë – 20.000 euro

Çmimi i dytë – 12.000 euro

Çmimi III – 8.000 euro

 

Anëtarët e jurisë së konkursit janë persona të njohur në arkitekturën dhe inxhinierinë e ndërtimit nga Mali i Zi dhe rajoni:

  1. Muho Uruçi, kryearkitekt i Komunës, kryetar i jurisë;
  2. Prof. dr. Ljubisha Foliq, ing. dipl. arh., anëtar i jurisë;
  3. Prof. dr. Bujar Demjaha, ing. dipl. arh., anëtar jurisë;
  4. Iva Petkoviq, ing. dipl. arh., anëtare e jurisë;
  5. Mentor Lunji, ing. dipl. i ndërtimit, anëtar i jurisë;
  6. Mehmed Mila, ing. dipl. arh., anëtar i jurisë;
  7. Momir Gjurgjevac, sekretar i Përgjithshëm i Federatës së Futbollit të Malit të Zi.

Konkursi është i hapur deri më 06.03.2023.

 

Në fund të vitit të kaluar, Qeveria e Malit të Zi miratoi vendimin për transferimin e të drejtës së pronës të paluajtshme në Komunën e Ulqinit për një sipërfaqe prej 77.000 metra katrorë në Plazhë të Madh, me ç’gjëu krijuan kushtet për ndërtimin e objektit modern të stadiumit të futbollit në Komunën e Ulqinit.

One Response

  1. Kja cka jeni ty ba isht veper kriminale. Pse me fitu cmimin 3 punimet e para? Pse ja vetem njini, aj si e ka ba projektin ma t’bukur, ma komplet, ma t’pershtatshem ambientit edhe ke ana cmimit. Nuk ka komuna aq pare me u hap n’tana ant me cisej marrinash. Pse duhen me qen nji batalon arhitekta me pa kush cka ka ba? Merrni 2-3, merrni 1 njeri pi federates edhe 2-3 njerz si kan qen aty kur jan ba stadionet dakejt, aj n’Tiran, aj i Osijekut ose Rijekes, dikush si ka qen aty kur jan ba stadionet e ja si kta si as nuk dijn ku isht stadioni Olimpikut. Mas luni prallash me popull, njisej si puna e moles t’madhe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu

Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi
Kryetari Bajraktari: Ngushëllime për viktimat e tërmetit në Turqi

Kryetari i Ulqinit Omer Bajraktari, ka shprehur ngushëllimet e tij të thella për familjet dhe popullin turk në keto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Qytetarët

Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore
Nimanbegu: Telegram ngushëllimi për tërmetin shkatërrues në Turqinë juglindore

AMBASADA E REPUBLIKËS SË TURQISË Sh.E.T. Mr. Barış Kalkavan, ambasador   Shkëlqesia Juaj, Si mik me lidhje të gjata historike me Republikën e Turqisë, qytetarët tanë dhe të gjithë shqiptarët ndjehen thellësisht

Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE
Në fund të shkurtit: SEANCA E PËRBASHKËT E QEVERISË SË MALIT TË ZI DHE QEVERISË SHQIPTARE

Qeveria e Malit të Zi do të mbajë një seancë të përbashkët me qeverinë shqiptare në fund të këtij muaji, mëson Portali Ul-info. Siç pritej, me atë rast në Podgoricë do të nënshkruhen më shumë se 10 marrëveshje

Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN
Abazoviq: KONKURS PËR RREGULLIMIN E PLAZHIT TË VOGËL DHE NJË TUNELI ME LIMAN

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq njoftoi gjatë vizitës së fundit se do të shpallet një konkurs ndërkombëtar për rregullimin e Plazhit të Vogël dhe një tunelit që do ta lidhë atë me Limanin. “Kjo