Komuna e Ulqinit: TAKIM LIDHUR ME PROJEKTIN GOLF RESORT

Sot me ftesë të kryetarit të Komunës së Ulqinit Nazif Cungu kanë qenë në takim përfaqësuesit e Horwarth HTL, agjencisë konsultante e angazhuar nga ana e investitorit Sea Terra Properties për punimin e studimit të fizibilitetit të projektit Golf Resort – Ulqin Montenegro.
Golf Resort – Ulqin Montenegro është projekti i parë i këtij tipi, i cili do të duhej të jetë projekti udhëheqës i turizmit të lartë në Mal të Zi. Vlera e projektit është 150 milionë Euro. Është planifikuar në tokën e cila është 600 m larg nga Liqeni i Shasit dhe përfshinë sipërfaqen prej 755,280 m². Klubi profesional i terrenit të golfit me klubin e golfit, liqenin, spa, qendrën sportive, njësitë rezidenciale, hotele, të gjitha këto janë pjesë e projektit.

Kryetari Cungu ka thënë që ky është momenti i duhur për realizimin e këtij projekti, duke marrë parasysh edhe faktin që investitorët për ndërtimin e hoteleve me katër dhe pesë yje janë të liruar nga kompensimi për pagimin komunal të tokës ndërtimore. Z. Michael O’Hare, drejtor i Howarth HTL, e ka vlerësuar pozitivisht realiziin e këtij projekti dhe ka thënë se ka rëndësi shumë të madhe rritja e kapaciteteve të transportit ajror në aeroportet në Podgoricë, Tivat dhe përrreth.

“Me këto kushte presim që sezoni i golfit e cila në Europë zgjatën nga tetori deri në maj në Ulqin të zgjatet në dymbëdhjetë muaj”, ka thënë O’Hare.
Kryetari Cungu dhe z. O Hare janë marrë vesh që së bashku do të marrin pjesë në panairin e investimeve Expo Real në Mynih, në të cilin do të prezantohet Golf Resorti – Ulqin Montenegro. Projekti gjithashtu do t’u prezantohet investitorëve nga Arabia Saudite me rastin e vizitës e cila është planifikuar për periudhën e ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA
Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA

  Komuna e Ulqinit njoftoi se të premten do të fillojë asfaltimi i rrugëve të gërmuara, i cili do të zgjasë disa ditë. Vetëqeverisja lokale u ka kërkuar falje qytetarëve që kanë vuajtur nga kjo situatë,

CEDIS: TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të premten, më 24 qershor, në periudhën prej orës 08 deri në 14,30, pa energji elektrike do të jetë pjesa e Qytetit përballë

Komuna: BEQIR SELLA KANDIDAT PËR ZËVENDËSKRYETAR
Komuna: BEQIR SELLA KANDIDAT PËR ZËVENDËSKRYETAR

  Zyrtari i lartë i Partisë Demokratike, Beqir Sella, është kandidat për nënkryetar të Komunës së Ulqinit, mëson Portali Ul-info. Ai është deputet i asaj partie në Kuvendin komunal dhe kryen edhe

Forca: Sabri Salaj kandidat për nënkryetar të Komunës së Ulqinit
Forca: Sabri Salaj kandidat për nënkryetar të Komunës së Ulqinit

Në mbledhjen e KQ të Forcës së Re Demokratike të mbajtur me 22.06.2022, z. Sabri Salaj, nënkryetar i partisë është votuar njëzëri kandidat për nënkryetar i Komunës së Ulqinit.   Sabri Salaj ka lindur

Deti jonë: RRETH 50 LLOJE PESHKAQENË NE ADRIATIK, VETËM DISA TË RREZIKSHËM
Deti jonë: RRETH 50 LLOJE PESHKAQENË NE ADRIATIK, VETËM DISA TË RREZIKSHËM

Dr Niksha Glaviq nga Instituti për Detin dhe Bregdetin e Universitetit të Dubrovnikut tha se peshkaqenë gjithmonë ka në Adriatik, vetëm se të shohësh kaq afër bregut është e rrallë dhe shkakton emocion