Komuna e Ulqinit: TAKIM ME PUNTORËT E KRIPORES

Komuna KriporjaKryetari i komunës së Ulqinit z.Nazif Cungu vizitoi sot puntorët e kripores së Ulqinit të cilët ditë më parë kanë ndërprerë punen dhe gjenden në grevë.

Kryetari i Sindikatës së kripores Marko Miranoviq e njoftoi kryetarin Cungu lidhur kërkesat e punëtorëve për shlyerjen e pagave, kontributeve si dhe obligimeve tjera që kjo ndërmarrje iu obligohet atyre.

Kryetari Cungu shprehu keqardhje për gjendjen e krijuar në këtë ndërmarrje dhe u garantoi që do të angazhohet maksimalisht për të ndikuar në përmbushjen e kerkesave të tyre.

Ai u shpreh që Komuna e Ulqinit do ti drejtohet Qeverisë së Malit të Zi, Ministrisë së ekonomisë si dhe organit drejtues të kriporës së Ulqinit për organizimin e një takimi të përbashket për të diskutuar lidhur me tejkalimin e kësaj situate, poashtu për të diskutuar edhe lidhur me gjetjen e një zgjidhje të qendrueshme për punëtorët e kësaj ndermarrje.

Në ndërkohë, për shkak që me datë 26 janar të këtij viti zhvillohen zgjedhjet lokale në komunen e Ulqinit ai i porositi puntorët të jenë të kujdesëshem në mënyrë që kjo grevë të mos trajtohet politikisht.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…
Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…

Javët e fundit të këtij viti do t’i kalojmë në një atmosferë festive, me pije, ushqim, e mbi të gjitha muzikë të mire. Në skenën e “Sweet December” me 24 dhjetor do të ngjiten: Accoustic

CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të enjten, më 8 dhjetor, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: Pistulla,

Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI
Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI

“Besojmë se kemi eventin më të bukur që do ta ringjallë Ulqinin në këtë periudhë, me të cilin mund të tërheqim mysafirë nga i gjithë rajoni”, tha të mërkurën në prezantimin e programit të eventit “Sweet

Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS
Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS

Shoqata “Kraja”, e cila vepron në SHBA dhe ka filialin e saj në vendlindje, ka realizuar projektin e fundit – furrën e bukës në Ostros, transmeton Barinfo. Vitet e fundit kjo zonë nuk kishte furrë buke,

Teatri Teuta: TË SHTUNËN “SY N’SY“ ME BASHKIMIN
Teatri Teuta: TË SHTUNËN “SY N’SY“ ME BASHKIMIN

Stand up komedia të „Teatrit Teuta“, SY N’SY me aktorin Bashkim Alaj, do të shfaqet të shtunën, me 10 dhjetor, në Sallën e Madhe të Qendrës për Kulturë. Të ftuarit e Bashkimit do të jenë kryetarët