Komuna: KOMPANIA KINEZE E INTERESUAR PËR PRODHIMIN E ENERGJISË SOLARE

NrekiqKryetari i Komunës Ulqinit, Loro Nrekiq, kryetari  i Kuvendit Komunal Ilir Çapuni me bashkëpunëtorë pritën në një takim përfaqësuesit e kompanisë kineze Sichuan Electric Power Design & Consulting Co., LTD. ndër më prestigjiozet në sektorin e prodhimit të energjisë solare.

Ata, pas takimeve në Ministrinë  e Ekonomisë dhe interesimit për pjesëmarrje në tenderin e shpallur për panelet solar kërkuan të dhëna shtesë nga autoritet vendore lidhur me lokalitetin e Malit të Brisë,  analizave të bëra gjeomorfologjike, shpërndarjes së energjisë së fituar në mënyrë solare, por dhe për obligimet e investitorit dhe atë se çfarë ofron Komuna e Ulqinit për ta. 

Investimi në fjalë është vepër që sipas studimeve ka një kosto të lartë dhe kapacitet gjenerimi prej disa qinda megavatësh. Edhe me këtë rast u theksua që Komuna e Ulqinit është tejet e interesuar për këtë investim dhe është e gatshme që t’u dalë në ndihmë kërkesave të investitorit. Pritet që shumë shpejt një grup ekspertësh të kompanisë të vizitojnë Ulqinin dhe lokalitetin ku parashihet investimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do