Komuna: MBLIDHET SHTABI I EMERGJENCAVE

Komuna e Ulqinit, Opstina UlcinjKryetari i Ulqinit Loro Nrekiq ka thirur sot në një takim të jashtëzakonshëm Shtabin e Emergjencave ku u raportua për dëmet që shkaktoi shiu i mbrëmshëm dhe era e madhe. Sipas kompetentëve nga terreni, dëmet janë të mëdha, dhjetra pemë të thyera, rreth 40 automjete të dëmtuar, pullaze shtëpiash dhe objektesh janë dëmtuar, prishje jane shënuar në hotele e restorante, në plazhe ka dëme shumë të mëdha, disa pjesë të qytetit nuk janë në gjëndje të furnizohen me energji elektrike për shkak të prishjes së dy shtyllave të tensionit të lartë. Kjo ka bërë që të ndihet edhe mungesa e ujit. Në takim u tha që ekipet të cilët kanë punuar tërë natën të vazhdojnë punën në evitimin e pasojave. U lanë detyra për çdo sekretariat dhe institucion.

Ekipet komunale do të dalin në terren për të bërë vlerësimet e dëme vetë qytetarëve. U tha që do të kërkohet ndihmë nga Qeveria dhe Ministritë relevante për të kompensuar qytetarët Shtabi do të jetë në kontakt të vazhdueshëm dhe sonte në orët e mbrëmjes do të ketë takimin e rradhës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Abazoviq: NË ULQIN NË SHTATOR FILLON NDËRTIMI I HOTELEVE TË KATEGORISË SË LARTË
Abazoviq: NË ULQIN NË SHTATOR FILLON NDËRTIMI I HOTELEVE TË KATEGORISË SË LARTË

Kryeministri i Malit të Zi Dr Dritan Abazoviq tha se Ulqini më në fund do të ketë hotele me pesë yje. Siç deklaroi ai, “Sunny Palace” do të ndërtojë një hotel luksoz në vendin e ish “Galebit”, në të cilin

OT: MBI 40 MIJË MYSAFIRË TË REGJISTRUAR QËNDROJNË NË ULQIN
OT: MBI 40 MIJË MYSAFIRË TË REGJISTRUAR QËNDROJNË NË ULQIN

Edhe në mes te gushtit Ulqini shënon një vizitë të shkëlqyer, bëjnë të ditur nga Organizata Turistike. Siç theksohet, në rivierën e Ulqinit qëndrojnë 40.715 mysafirë, prej të cilëve rreth 80 për qind janë

Sonte manifestimI tradicional: “DITËT E BAMIJEVE” NË KALA
Sonte manifestimI tradicional: “DITËT E BAMIJEVE” NË KALA

Aktiviteti “Ditët e bamjes”, tradicionalisht për të pestën vit me radhë do të mbahet sonte, në sheshin Servantes në “Palata Venezia” në Kala, me fillim nga ora 20:00. Turistëve dhe të gjithë vizitorëve

Forca: A.LLUNJI KOORDINATOR PËR ULQIN DHE TIVAR NË TË MIRAT DETARE
Forca: A.LLUNJI KOORDINATOR PËR ULQIN DHE TIVAR NË TË MIRAT DETARE

  Nga Forca e re demokratike është kumtua që sot Asllan Llunji është emëruar Koordinator për Ulqin e Tivar në Ndërmarrjen të Mirat Detare. Asllani lindi në Tivar me 12.02.1992. Shkollën fillore e

Qeveria: GJITHÇKA GATI PËR FILLIMIN E NDËRTIMIT TË KOPSHTIT NË FUSHËN E ULQINIT
Qeveria: GJITHÇKA GATI PËR FILLIMIN E NDËRTIMIT TË KOPSHTIT NË FUSHËN E ULQINIT

Ajo që është pritur prej shtatë vitesh, ndërtimi i çerdhes së re në Fushën e Ulqinit, është në prag të realizimit. Për këtë projekt kredia është miratuar nga Banka për Zhvillim e Këshillit të Evropës,