Komuna: NDËRTIMI I BANESAVE SOLIDARE NE ULQIN

Komuna e Ulqinit, Opstina UlcinjKryetari i Komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka priti sot drejtorin e Fondit për ndërtimin e banesave solidare Z. Danillo Popoviq dhe bashkëpunëtorët e tij.

Në takim edhe njëherë u fol për ndërtimin e banesave solidare në komunën tonë. U tha se tek strukturat udhëhëqëse të Ulqinit, mund të   llogarisni në një partner serioz dhe të gatshëm në realizimin e këtij projekti.

Përfaqësuesi i  Sindikatave të Ulqinit tha se numri i kërkesave për strehim nga dita në ditë është gjithnjë e më i madh e për momentin janë rreth 500 kërkesa. Përvoja nga komunat e tjera në Mal të Zi, ka dëshmuar që ndërtesat në fjalë që realizohen në një bashkëpunim trilateral, kanë dhënë rezultate dhe cmimi i tyre është mjaft i arësyeshem.Për ndërtimin e banesave u permëndën dy lokalitete, njëri në fushën e Ulqinit e tjetri tek barakat në Mëhallë të Re. Për këtë të fundit Fondi në fjalë  është i gatshëm që deri në fund të  vitit të bëjë përgatitjet e duhura, duke përfshirë dhe projektin e menjëherë të fillohet nga puna. Ata po ashtu veçuan që jenë të gatshëm që të angazhojnë dhe firma nga qyteti ynë për kyçjen në punime.

U la që kryetari i Sindikatave të Ulqinit Keko Lamoviq të jetë personi kontaktues  deri në fillimin e punimeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do