Komuna: NGA E MËRKURA FILLOJNË AKSIONET INTENSIVE KUNDËR LYPËSARISË

Sot është organizuar takimi i institucioneve kompetente me qëllim të zgjidhjes së problemit të lypjes, i cili është shumë i theksuar në komunën e Ulqinit, sidomos gjatë sezonit turistik veror.

Në takim morën pjesë nënkryetarja e Komunës së Ulqinit Hadixha Gjoni, Shërbimi i Policisë Komunale, Departamenti i Sigurisë Ulqin dhe Stacioni i Policisë Kufitare Sukubinë, Qendra për Punë Sociale Ulqin, përfaqësues të hotelierëve dhe restoranteve, Shoqata e Plazhistëve dhe Bashkësia Islame Ulqinit.

Të pranishmit u pajtuan se lypja është një problem serioz që kërkon një zgjidhje të mirëfilltë sepse ka një ndikim të theksuar negativ në sezonin turistik dhe imazhin e komunës. Është veçanërisht shqetësues fakti që fëmijët e mitur keqtrajtohen në mënyrë të organizuar për të lypur.

Në takim u ra dakord që nga nesër në mbrëmje të nisin aksionet e përbashkëta intensive për të shuar këtë fenomen në Ranë dhe në lokacione të tjera në qytet. Gjithashtu, në nivel komunal do të formohet një trup i posaçëm koordinues nga përfaqësues e të gjitha institucioneve relevante, detyra e të cilëve do të jetë monitorimi i përditshëm i aktiviteteve që kanë për qëllim luftimin e lypjes dhe detyrimin e fëmijëve të vegjël drejt lypjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Intervista e parë e kryetarit Omer Bajraktari: GJENDJA NË KOMUNË, VIZIONI I ZHVILLIMIT, PLANET…

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu