Kosova – Mali i Zi: THAÇI I KËNAQUR, KURTI I PAKËNAQUR

“Presim përfundimin e procedurës parlamentare dhe ndryshimin e Kushtetutës, në mënyrë që të sigurohet vendi në Kushtetutën e Kosovës për pakicën malazeze si dhe vendi i garantuat në Parlamentin e Kosovës”, deklaroi kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi i cili sot në Prishtinë priti delegacionin e Malit të Zi e cila merr pjesë në Forumin e miqësisë Kosovë – Mali i Zi “Radovan Zogoviq”

Në delegacionin e Malit të Zi, të cilin e udhëhoqi ministri i kulturës Branisllav Miqunoviq, ishin dhe kryetarët e Ulqinit, Plavës dhe Rozhajës, të cilët folën për infrastrukturën rrugore dhe kufitare, hapjen e pikave të reja kufitare, si dhe për kthimin e njerëzve të zhvendosur në Kosovë, transmeton portali RTCG.

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje të Albin Kurtit e kanë ndërprerë panelin dhe vunë në dukje pano me mbishkrim “Në Mal të Zi shqiptarët shtypen. Kjo nuk është miqësi”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Reportazh: Deti dhe ndërkulturalizmi

Intervista e parë e kryetarit Omer Bajraktari: GJENDJA NË KOMUNË, VIZIONI I ZHVILLIMIT, PLANET…

Ulqin: KRYEMINISTRI I KOSOVËS URON NIMANBEGUN

“Ulqini ka zgjedhur mbrëmë një kryetar të ri për ta drejtuar e përshpejtuar komunën kah rruga e përparimit qytetar e kombëtar dhe zhvillimit ekonomik e shoqëror. Kryetari i ri, z. Nimanbegu më parë ka qenë