Kriporja: NË VIJIM FOLEZIMI I FLAMINGOVE

ulcinj-na-bazenima-solane-cudesna-slika-jato-450-flamingosa-slika-84279Qetësia dhe siguria janë arsyet kryesore pse këtë vjeshtë në Kripore janë mbi një mijë flamingo dhe që është në vijim procesi i folezimit të tyre.

Kësaj gjithsesi do ti kontribuoj dhe aksioni i Qendrës për mbrojtjen dhe studimin e shpendëve (CZIP) të cilët vitin e kaluar me ndihmën financiare të organizatës gjermane “Euronatur”, kanë bërë kupe artificiale për folezimin e tyre.

Në CZIP shpresojnë që kjo do të kontribuoj që zona e Kripores të shkruhet në atlasin botëror të lokaliteteve për folezimin e flamengove në Mesdhe – thuhet në kumtesë.

Me shikimin e unazave, ornitologët kanë konstatuar që numri më i madh i flamengove të cilët vizitojnë Kriporen vijnë nga Italia dhe Turqia. Folezimi më i afërt i këtij lloji gjendet afër Barit, në kriporen “Margerita di Savoja”, ku në vit folezohen (shumohen) rreth 200 çifte.

Flamingot janë në Aneksin 1 të Direktivës së shpendëve dhe janë lloj i rëndësisë së veçantë për mbrojtje në Bashkimin evropian.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu