Kriporja: SË SHPEJTI FILLOJNË TË PUNOJNË POMPAT

Solana 2Mbas mbledhjes së djeshme të Këshillit për ekonomi dhe buxhet në Kuvendin e Malit të Zi dy gjëra janë të sigurta. E para dhe më e rëndësishmja është që Kriporja së shpejti do të fitojë rrymën elektrike, gjegjësisht që pompat do të fillojnë të punojnë, që do të thotë që të paktën kjo hapësirë nuk do të jetë burim i mushkonjave malarike.

E dyta, është i qartë qëllimi i Qeverisë dhe i kryeministrit Millo Gjukanoviq që shfrytëzuesi të tanishëm të Kripores, Eurofondit, ti lejohet që një pjesë të hapësirës ta urbanizoi dhe ta shes. Por, ka pak shenja që kjo do të kalojë në Kuvendin e Malit të Zi e cila në verën e vitit 2012 ka vendosur që ajo hapësirë nuk mund të jetë zonë ndërtimore.

Po ashtu, ekziston pikëpyetja e madhe sa do të arrihet me përgatitjet për grumbullim e ardhshëm të 80 jubilar, duke marrë parasysh gjendjen katastrofike në këtë ndërmarrje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI
Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI

NP “Qendra për Kulturë – Ulqin” nis ciklin e mbrëmjeve me temë letrare, historike, kulturore, sociale… Këtë cikël e kemi titulluar ODA, meqë tubon dashamirë në një vend dhe u jep

Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…
Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…

Javët e fundit të këtij viti do t’i kalojmë në një atmosferë festive, me pije, ushqim, e mbi të gjitha muzikë të mire. Në skenën e “Sweet December” me 24 dhjetor do të ngjiten: Accoustic

CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të enjten, më 8 dhjetor, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: Pistulla,

Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI
Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI

“Besojmë se kemi eventin më të bukur që do ta ringjallë Ulqinin në këtë periudhë, me të cilin mund të tërheqim mysafirë nga i gjithë rajoni”, tha të mërkurën në prezantimin e programit të eventit “Sweet

Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS
Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS

Shoqata “Kraja”, e cila vepron në SHBA dhe ka filialin e saj në vendlindje, ka realizuar projektin e fundit – furrën e bukës në Ostros, transmeton Barinfo. Vitet e fundit kjo zonë nuk kishte furrë buke,