Kriporja: TRE SUBJEKTE TË INTERESUAR PËR QIRAMARRJE

Solana, Kriporja“LL company” nga Ulqini, OJQ “Qendra për mbrojtjen dhe vështrimin e shpendëve” nga Podgorica dhe një firmë sllovene janë të interesuar për marrje me qira të Kripores, shkruajnë “Vijesti”.

Drejtorët e kompanisë nga Ulqini Lubo Gazivoda dhe Qendrës nga Podgorica Darko Saveliq kanë thënë që me hyrje në Kripore do të tentonin ta ruanin prodhimtarinë.  “Atë çka kam parë çon në përfundim që grumbullimi i sivjetmë nuk mund të organizohet, sepse gjendja në terren është katastrofale. Edhe nëse do të organizohet, grumbullimi do të jetë më shumë se simbolik, sepse do të varet kryesisht nga kushtet klimatike”, tha Gazivoda, i cili më herët ishte drejtor i kësaj ndërmarrje, e i cili dje ka vizituar basenet.

Saveliq tha që OJQ-ja e tij kërkon partner në mënyrë që të sigurojnë donacionin për pjesëmarrje në tender. “Ne dëshirojmë që Kriporja të mbes habitat i mbrojtur i zogjve dhe që hapësira e saj të shfrytëzohet për prodhim të kripës duke mos rrezikuar biodiversitetit”, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT
Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT

Të martën, më 28 qershor 2022, rreth orës 16.00 gjatë punimeve të një kontraktori të papërgjegjëshëm është dëmtuar tubi kryesor i ujësjellësit në Fushën e Ulqinit, është njoftuar Portali Ul-info nga NP

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 29 qershor, në periudhën nga ora 09 deri në 15:00, pa energji elektrike do të jenë pjesa e qendrës së Katërkollës.

Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL
Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL

Me propozim të kryetarit të Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari, Kuvendi i Komunës të hënën zgjodhi dy nënkryetarë. Ata janë Beqir Sella, funksionar i PD-së dhe Sabr Sallaj, ndryshe nënkryetar i Forcës

Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR
Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR

  Qeveria e Malit të Zi ka bërë të ditur zyrtarisht se presin një sezon dukshëm më të mirë se vitin e kaluar. “Të gjithë treguesit që kemi flasin në favor të kësaj, se sigurisht që jemi 60% më mirë

Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL
Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL

Gani ende nuk i ka mbushur shtatë vjetë.Një ditë u nis prej shtëpie. Nuk i tregoi askuj se ku po shkon. Komshitë Shyqyrija, Kimetja dhe Zhelko e vrejtën se ishte në rrugë. Pas një kohe prindërit e tij