Kryeministri në Ulqin: ZHVILLIMI ËSHTË PËRGJIGJA MË E MIRË NDAJ KRIZËS

Kryetari i Qeverisë Dushko Markoviq tha në Ulqin se zhvillimi dhe investimet kapitale nuk duhet të ndalen sepse ato janë përgjigja më e mirë ndaj krizës së shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

“Zhvillimi dhe investimet kapitale duhet të jenë në fokusin tonë. Ato, në kohën e pandemisë, nuk mund të kenë dinamikën e mëparshme, por kantieret e ndërtimit nuk mund të mbyllen. Zhvillimi është përgjigja më e mirë ndaj krizës tonë”, tha Kryeministri në takimin e drejtuesit e Komunës së Ulqinit.50209525918_52ced9701c_o

Kryeministri tha se askush në botë nuk e dinë se sa do të zgjasin problemet e shkaktuara nga pandemia e koronavirusit dhe se bëhet fjalë për një nga krizat më të mëdha ekonomike prej kur ekziston bota.

“Në nuk u gjunjëzuam por po tentojmë të ruajmë jo vetëm substancën ekonomike por edhe standardin dhe kushtet për jetë dhe punë. Nuk e ndalim asnjë investim dhe vazhdimisht mendojmë për zhvillimin e mëtejmë”, tha kryetari Markoviq.

Kryetari i Komunës së Ulqinit Loro Nrekiq falënderoi Kryeministrin të cilën Qeveria ia ndau Komunës duke thënë se asnjëherë nuk ka ndodh që të thërras ministrinë e financave, e që nuk fitova përgjigje pozitive dhe ndihmë.

“Ulqini është resurs nacional, ndërsa këtë status zhvillimor e ruajti përveç tjerash fal përkrahjes së Qeverisë dhe kryeministrit Markoviq personalisht”, tha kryetari i Komunës së Ulqinit Loro Nrekiq.

Në takim ishin të pranishëm ministri i financave Darko Radunoviq, kryetari i Kuvendit të Komunës Ilir Çapuni dhe nënkryetarët e Komunës Hadixha Gjoni dhe Astrit Hoxha.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do