Kryetari i Ulqinit bisedoi me ambasadoren turke: MARRËDHËNIET NË TË ARDHMEN EDHE MË TË MIRË

Në periudhën e ardhshme presim një numër të madh të investimeve nga Turqia në komunën e Ulqinit, kanë thënë kryetari i komunës Omer Bajraktari dhe ambasadorja e Republikës së Turqisë në Mal të Zi Songul Ozan.

Ajo erdhi në Ulqin e shoqëruar nga këshilltari për çështje ekonomike, koordinatori i TIKA-s në Mal të Zi dhe konsulli i nderit Sahret Hajdarpashiq.

Bajraktari u tha gazetarëve në zyrën e tij se biseda ishte shumë konstruktive dhe konkrete, sidomos kur bëhet fjalë për projektet në fushën e infrastrukturës, turizmit, bujqësisë dhe energjetikës.

“Prandaj, jam i bindur se marrëdhëniet tona do të jenë edhe më të mira në të ardhmen”, shtoi ai.

Ambasadorja dhe Bajraktari biseduan me rreth 30 biznesmenë dhe ulqinakë të cilët kanë përfunduar studimet në Turqi, si dhe kanë vizituar disa monumente kulturore dhe historike të periudhës osmane që janë në pritje të restaurimit.

“Ulqini është një qytet që ka shumë të përbashkëta me ne. Shpresoj që me administratën e re do të zhvillohet edhe më shumë”, theksoi Ozan.

Ajo, është diplomatja e parë e huaj që viziton Ulqinin pasi kjo komunë fitoi pushtetin e ri lokal.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT
Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT

Të martën, më 28 qershor 2022, rreth orës 16.00 gjatë punimeve të një kontraktori të papërgjegjëshëm është dëmtuar tubi kryesor i ujësjellësit në Fushën e Ulqinit, është njoftuar Portali Ul-info nga NP

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 29 qershor, në periudhën nga ora 09 deri në 15:00, pa energji elektrike do të jenë pjesa e qendrës së Katërkollës.

Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL
Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL

Me propozim të kryetarit të Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari, Kuvendi i Komunës të hënën zgjodhi dy nënkryetarë. Ata janë Beqir Sella, funksionar i PD-së dhe Sabr Sallaj, ndryshe nënkryetar i Forcës

Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR
Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR

  Qeveria e Malit të Zi ka bërë të ditur zyrtarisht se presin një sezon dukshëm më të mirë se vitin e kaluar. “Të gjithë treguesit që kemi flasin në favor të kësaj, se sigurisht që jemi 60% më mirë

Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL
Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL

Gani ende nuk i ka mbushur shtatë vjetë.Një ditë u nis prej shtëpie. Nuk i tregoi askuj se ku po shkon. Komshitë Shyqyrija, Kimetja dhe Zhelko e vrejtën se ishte në rrugë. Pas një kohe prindërit e tij