Kuvendi i Malit të Zi: VALDANOSI DUHET TË MBROHET

Skupstina Crne Gore, Kuvendi i Malit te ZiDeputetët e Kuvendit të Malit të Zi duhen nesër të deklarohen mbi Propozimin e Ligjit për ullishtari të cilin e propozoi Qeveria e Malit të Zi.

Deputetët e opozitës, edhe disa përfaqësues të koalicionit qeverisës, ashpër i janë kundërvënë qëllimit të ministrit të bujqësisë Petar Ivanoviq që me këtë akt juridik nuk mbrohet prodhimi vendas, sidomos Valdanosi, si sinonim i ullishtarisë.

Sidomos për arsye se në ligjin në fuqi ekziston dispozita që ky lokalitet është në mbrojtje të veçantë të shtetit, si dhe për arsye që këtë e kërkuan të gjithë shoqatat e ullishtarëve. Ministri është përgjigjur se padyshim Valdanosi duhet të mbrohet, por që kjo duhet të bëhet me dispozitat e Ligjit për mbrojtjen e natyrës.

Disa deputet të opozitës kanë thënë që për shkak të karakteristikave të jashtëzakonshme për Valdanosi në Kuvendin e Malit të Zi duhet të sillet ligji i veçantë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre