Lajonistët nga Tivari dhe Podgorica dje kontrolluan shikimin e nxënëseve të shkollës fillore “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu” në Ostros

ostrosKlubet Lajon të Malit të Zi LC “Bar Antibaris” dhe LC “Podgorica Host” të enjtën, 23.05.2019 në kuadër të fushatës ndërkombëtare “Të parit në rend të parë” (“Sightfirst”), e cila tash njëzetë e nëntë vjet e realizon “Lions Club Host” (LCI).

Me pelqimin e Ministrisë së arsimit dhe Entit për shkolla në shkollën e Krajës specialistja oftalmologe dr. Natasha Gjakonoviq-Jovoviq bëri kontrollin falas të syve, shikimin, fortësin e të pamurit, matjën e dioptrisë e tj. të 17 nxënsëve nga klasa e parë deri në klasën e katërt në shkollën amë në Ostros.
“Shumica e nxënsëve të vizituar e kanë shikimin e kthjelltë, shikojnë mire, kanë shikim të mprehtë dhe kanë sy të shëndetshëm. Vetëm dy nxënës kanë dioptri, por janë në përcjellje të vazhdueshme të mjekut specialist. Falenderojmë shumë dr. Ganimete Hoxhën, mjekën e ambullancës në Krajë e cila me kohë ka hetuar këtë defekt dhe i ka udhëzuar te specialist, si dhe prindërit të cilët e kanë mbeshtetur. Jam shumë e kënaqur me këtë aksion, shumë të rëndësishëm “ u shpreh dr.Natasha Jovoviq.
Drejtori i shkollës z. Beqir Berjashi në emër të kolektivit, nxënësëve të shkollës dhe në cilësin e udhëheqësit të institucionit falenderoi Lajonistët për vizitën që i bënë shkollës duke theksuar se “ky është një gjest shumë human dhe lartë duke shpresuar se aksione të tilla do të ndërmirrën edhe në të ardhmën”
Më një bashkëpunim të shkëlqyeshëm mes LC “Podgorica Host”, kemi vazhduar fushatën “Shikimi në rend të pare” të cilën e kemi nisur më 21 shkurt në shkollën e Gjuraçit. Dëshirojmë që bashkëpunimi me Ministrinë e arsimit ky akcin të bëhet tradicional dhe nga Tivari të shtrihet edhe në komunat tjera në Mal të Zi, më të njejtin qellim para së gjithash të jetë prevetivë”, u shpreh Radomir Petriq, kryetar i LC “Bar Antibaris”. Me të në këtë fushatë dje ishin edhe nënkryetarët e klubit dr. Valentina Kaliniq dhe Muharem Muratoviq.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI
Bajraktari me bashkëpunëtorët dhe drejtuesit e Otrant Olympikut në Shtëpinë e Futbollit: ULQINI SË SHPEJTI DO TË KETË STADIUM MODERN FUTBOLLI

Kryetari i Komunes Omer Bajraktari me bashkepuntor dhe perfaqesues te klubit Otrant Olympic u prit sot ne takim nga presidenti i Federates se Malit te Zi Dejan Saviqeviq dhe sekretari Miomir Gjurgjevac.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre