LD në MZ: KATEGORIKISHT JEMI KUNDËR KARANTINIT NË ZOGAJ

lidhja-demokratike-ne-mal-te-ziKUMTESË PËR OPINION TË LIDHJES DEMOKRATIKE NË MAL TË ZI.

Lidhja Demokratike në Mal të Zi/LD në MZ, reagon ashpër kundër propozimit të Qeverisë së Malit të Zi, për mundësinë e shfrytëzimit të kazermës në Zogaj, Komuna e Ulqinit, si karantinë me qëllim të trajtimit të të sëmuarëve eventual nga sëmundja, tashmë, me përmasa globale, me virusin Korona, e shfaqur fillimisht në bregun lindor të Kinës e që brenda një afati të shkurtër kohor ka shkaktuar me dhjetra mijëra të infektuar dhe me mijëra njerëz të vdekur nga ky virus i rrezikshëm vdekjeprurës.

Të gjithë qytetarët e Ulqinit dhe opinion i gjerë, sidomos ai shqiptarë në Mal të Zi, me të dretjë, janë thellë të indinjuar, nga ideja,e jo më nga fakti, se Qeveria e Malit të Zi, sipas kumtesës së Ministrisë së shëndetësisë, në mënyrë eksplicite veçon, kazermën në Zogaj, si mundësi për të shërbyer si karantinë, për trajtimin e të sëmuarëve nga ky virus shkatrrimtarë për qëniet njerëzore, për më shumë, kur dihet se ky virus, gjegjësisht kjo smundje, është lehtë e transmetueshme.

Lidhja Demokratike në Mal të Zi nuk është kundër marrjes së masave preventive për parandalimin e përhapjes së virusit Korona, por në mënyrë kategorike jemi kundër këtij propozimi, nga fakti se Ulqini si qytet me potencialtë lartë turistik dhe zonë e njohur me prodhimet bujqësore, pasi janë të vetmet burime materiale të kësaj popullate, nuk është zgjidhja më e mirë. Ulqini dhe qytetarët e tij, përveç rrezikut të bartjes së sëmundjes në këtë zonë, do të përballet edhe më dëme të drejtëpërdrejta dhe të paparashikueshme ekonomike, në dëmtimin e imazhit të një qyteti turistik, e cila do të ndikonte në rënien e ofertës turistike dhe jo vetëm.

Jemi të sigurtë se Mali i Zi ka kapacitetet dhe hapësira të mjaftueshme, në mënyrë që rrezikshmëria e përhapjes së sëmundjes të parandalohet duke anashkaluar një komunë me specifika të veçanta siç është Ulqini, andaj i bëjmë thirrje Ministrisë së shëndetësisë, të merret seriozisht me problemin në fjalë e të mos provokojë situata me impakt negativ dhe prapavi politike ndaj popullatës me shumicë shqiptare në komunën e Ulqinit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do