LD në MZ: URIM ME RASTIN E PAVARËSISË SË KOSOVËS

E nderuara Presidente z-nja Osmani

I nderuar Kryeministër z. Kurti

I nderuar Kryeparlamentar z. Konjufca

Në emër të Lidhjes Demokratike në Mal të Zi, anëtarësisë së saj dhe në emrin tim personal, Ju përcjelli urimet më të sinqerta dhe vëllazërore me rastin e 14 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Më 17 shkurt 2008 u kurorëzua ëndrra e të gjithë shqiptarëve në trevat etnike kudo që jetojnë dhe në diasporë. Parlamenti i Kosovës shpalli pavarësinë, me ç’rast përmbushi amanetin e Dëshmorëve të cilët i dhanë Kosovës atë më sublimen pa kursyer gjakun dhe jetën e tyre por pa zvogëluar edhe rolin e të gjithë shqiptarëve, faktorit ndërkombëtar e në veçanti SHBA-së.

Angazhimi i institucioneve të Kosovës në forcimin e shtetit ligjor, mbylljen e kapitujve si kushte për integrimet euro atlantike është shpresëdhënës edhe për shqiptarët sot në Malin e Zi, për stabilitet rajonal dhe përmirësimin e pozitës së shqiptarëve në trevat etnike të mbetur jashtë kufijve administrativ të shteteve amë.

URIME PAVARËSINË!

Vëllazërisht,

KRYETARI,

Saubih Mehmeti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT
Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT

Të martën, më 28 qershor 2022, rreth orës 16.00 gjatë punimeve të një kontraktori të papërgjegjëshëm është dëmtuar tubi kryesor i ujësjellësit në Fushën e Ulqinit, është njoftuar Portali Ul-info nga NP

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 29 qershor, në periudhën nga ora 09 deri në 15:00, pa energji elektrike do të jenë pjesa e qendrës së Katërkollës.

Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL
Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL

Me propozim të kryetarit të Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari, Kuvendi i Komunës të hënën zgjodhi dy nënkryetarë. Ata janë Beqir Sella, funksionar i PD-së dhe Sabr Sallaj, ndryshe nënkryetar i Forcës

Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR
Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR

  Qeveria e Malit të Zi ka bërë të ditur zyrtarisht se presin një sezon dukshëm më të mirë se vitin e kaluar. “Të gjithë treguesit që kemi flasin në favor të kësaj, se sigurisht që jemi 60% më mirë

Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL
Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL

Gani ende nuk i ka mbushur shtatë vjetë.Një ditë u nis prej shtëpie. Nuk i tregoi askuj se ku po shkon. Komshitë Shyqyrija, Kimetja dhe Zhelko e vrejtën se ishte në rrugë. Pas një kohe prindërit e tij