Lexuesi nga Kotorri: RËNDËSIA E ULLINJËVE NJËQINDVJEÇAR TË ULQINIT

drzava-je-vlasnik-valdanosa-a-projekta-ce-svi-imati-korist-slika-2423Një mik i Ulqinit, me origjinë nga Kotorri, i cili ka jetuar gjatë në SHBA, na ka shkruar këtë mejl:

Unë 20 vite kam jetuar në Kaliforni dhe kam punuar si arkëtar në supermarket. Një mbrëmje më erdhi një zotëri i mirë, mendoj se ishte diplomat i nivelit të lartë. Në arkë solli një kovë 5 litërsh me vaj ulliri të importuar nga Italia, mbaj mend që rafineria quhej FRATELLI BERTOLI. Ky ishte vaj i shtrenjtë dhe unë i thash: Pse e blini këtë vaj të shtrenjtë kur keni vaj ulliri nga Orovilli, nga Kalifornia, i cili është shumë më i lirë se ky vaj. Ai mu përgjigj që Amerika nuk ka vaj të mirë ulliri, sepse trungjet e ullirit janë të rinj, ndërsa për të pasur vaj të mirë të ullirit duhet që ullinjtë të jenë nga trungjet të vjetra, disa shekullore. Kjo më habiti, e para disa muajve në internet lexova reklamën për vaj të ullirit nga Greqia në të cilën qëndron që vaji është nga ullinjtë e vjetër mbi 300 vite.

Ndërsa ju në Ulqin keni mbi 75 mijë rrënjë ullinj të vjetër mbi 350 vjet. Çfarë pasurie dhe cilësie! Vetëm sikur të dinit ta shfrytëzonit këtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI
Qendra për Kulturë: TË PREMTËN MBRËMJE ME ELENA KOCAQI

NP “Qendra për Kulturë – Ulqin” nis ciklin e mbrëmjeve me temë letrare, historike, kulturore, sociale… Këtë cikël e kemi titulluar ODA, meqë tubon dashamirë në një vend dhe u jep

Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…
Në fund të vitit: NË ULQIN LEDRI VULA, ALBAN SKENDERAJ, S.QETKOVIQ…

Javët e fundit të këtij viti do t’i kalojmë në një atmosferë festive, me pije, ushqim, e mbi të gjitha muzikë të mire. Në skenën e “Sweet December” me 24 dhjetor do të ngjiten: Accoustic

CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: EDHE TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të enjten, më 8 dhjetor, në periudhën prej orës 8 deri në 15,00, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: Pistulla,

Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI
Prezantohet programi Sweet December: MUND TË TËRHEQIM TURISTËT NGA I GJITHË RAJONI

“Besojmë se kemi eventin më të bukur që do ta ringjallë Ulqinin në këtë periudhë, me të cilin mund të tërheqim mysafirë nga i gjithë rajoni”, tha të mërkurën në prezantimin e programit të eventit “Sweet

Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS
Me mbështetjen e diasporës: HAPET FURRA E BUKËS NË OSTROS

Shoqata “Kraja”, e cila vepron në SHBA dhe ka filialin e saj në vendlindje, ka realizuar projektin e fundit – furrën e bukës në Ostros, transmeton Barinfo. Vitet e fundit kjo zonë nuk kishte furrë buke,