Libraria ARTI: KALLCO FITOI NË KONKURS TË POEZISË

Libraria ArtiPronari i Librarisë ARTI Gazmend Çitaku deklaroi që pas një periudhe disamujore i erdhi fundi edhe konkursit të poezisë. Edhe pse një temë pothuaj e zorshme (sipas disa autoreve të cilët më kanë shkruar) prurjet janë të kënaqshme.

Gjithsejtë në adresë të redaksisë kanë mbërritur afro 70 punime nga 22 autorë, të cilët janë nga të katër anët e botës – kudo që jetojnë shqiptarët. Poezitë janë shumë të mira dhe fillojnë nga ato naive e deri te ato te të cilat vërehet një pjekuri poetike.
Juria 3 anëtarësh: Hajro Ulqinaku, shkrimtar; Jaho Kollari, poet, dhe Gazmend Çitaku, pronar i librarisë, ishin të një mendimi dhe radhitën këto tri poezi si më të arrirat:

1. NGA NJËRA ITAKË TEK TJETRA – ARJAN KALLCO (KORÇË)
2. AKORDE TË MPAKURA – ALMA BEGAJ (DURRËS)
3. I BEKUMUNI DET – FLUTUR MUSTAFA (ULQIN)

“Siç, e dini dhuratat simbolike (nga një libër) mund ti merrni në lokalet e librarisë Arti në Ulqin kurse shpërblimi gjeneral BOTIMI I LIBRIT do të bëhet deri në fund të muajit tetor kur edhe do ta bëjmë përurimin e përmbledhjes. Secilit prej jush që konkurruat ju takojnë nga 5 kopje të librit”, shtoi Çitaku.

Ai falënderoj anëtarët e Jurisë në vlerësimin e korrekt të gjithë ata që morën pjesë në këtë Konkurs të poezisë. “Ju ftoj që të merrni pjesë sërish në Konkursin e organizuar për vitin 2015 i cili do të jetë i hapur prej 1 marsit 2015”, përfundoi Çitaku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT
Dëmtime në tubacionin kryesor: DERI TË MËRKURËN PA UJË NJË PJESË E MADHE E ULQINIT

Të martën, më 28 qershor 2022, rreth orës 16.00 gjatë punimeve të një kontraktori të papërgjegjëshëm është dëmtuar tubi kryesor i ujësjellësit në Fushën e Ulqinit, është njoftuar Portali Ul-info nga NP

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 29 qershor, në periudhën nga ora 09 deri në 15:00, pa energji elektrike do të jenë pjesa e qendrës së Katërkollës.

Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL
Kuvendi i Komunës: ZGJEDHEN NËNKRYETARËT E KOMUNËS DHE KOMISIONI ZGJEDHOR KOMUNAL

Me propozim të kryetarit të Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari, Kuvendi i Komunës të hënën zgjodhi dy nënkryetarë. Ata janë Beqir Sella, funksionar i PD-së dhe Sabr Sallaj, ndryshe nënkryetar i Forcës

Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR
Ulqin: SEZONI PËR RRETH 30 % MË I MIRË SE VITIN E KALUAR

  Qeveria e Malit të Zi ka bërë të ditur zyrtarisht se presin një sezon dukshëm më të mirë se vitin e kaluar. “Të gjithë treguesit që kemi flasin në favor të kësaj, se sigurisht që jemi 60% më mirë

Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL
Dr G.Karamanaga: GANI I VOGËL

Gani ende nuk i ka mbushur shtatë vjetë.Një ditë u nis prej shtëpie. Nuk i tregoi askuj se ku po shkon. Komshitë Shyqyrija, Kimetja dhe Zhelko e vrejtën se ishte në rrugë. Pas një kohe prindërit e tij