Lokaliteti arkeologjik Shas: MBAS VERËS VAZHDIMI I PUNIMEVE

64496532_2283426118564597_6392972671641976832_nNë shtator do të vazhdojnë punimet për restaurimin e kishës së Shën Marisë Shas, të cilët duhet të përfundojnë për dy vite, u paralajmërua të enjten në ngjarjen “Valorizimi dhe prezantimi i lokalitetit arkeologjik Shas”.

Mbi aktivitetet e planifikuara të institucioneve kompetenete në këtë hapësirë unike folën drejtoresha e Qendrës për Konservim dhe Arkeologji të Malit të Zi Bilana Brajoviq, drejtori i Qendrës për Kulturë në Ulqin Musa Hoxhiq, drejtori i Muzeut të Ulqinit Gazmend Kovaçi dhe arkeologu Anton Lulgjuraj.

Të pranishmit në emër të Komunës së Ulqinit i përshëndeti nënkryetarja Hadixha Gjoni, e cila paralajmëroi përkrahjen e projekteve nga administrata lokale.

Është thënë se janë kryer hulumtimet gjeofizike, ndërsa plani është që deri në Ditën e Ulqinit 2020 pjesa më e madhe e këtij lokaliteti arkeologjik të hapet për ofertën turistike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

“Koha Javore”: QANI OSMANI REDAKTOR PËRGJEGJËS
“Koha Javore”: QANI OSMANI REDAKTOR PËRGJEGJËS

E vetmja gazetë javore në gjuhën shqipe në Mal të Zi, “Koha javore” ka një kryeredaktor të ri nga numri 1022. Këshilli programor i kësaj gazete vendosi që këtë funksion ta kryejë sociologu dhe publicisti

Të marten koncerti i sezonit: NË ULQIN PERFORMOJNË YJET E MUZIKES KLASIKE
Të marten koncerti i sezonit: NË ULQIN PERFORMOJNË YJET E MUZIKES KLASIKE

Të martën e ardhshme ulqinakët dhe mysafirët e tyre do të kenë një mundësi unike për të ndjekur një koncert të katër yjeve të muzikës klasike. Bëhet fjalë për Josif Gjipalin dhe Kastriot Tushën, tenor

Art club: U PËRURUA LIBRI “BALADA POPULLORE TË SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI” I AUTORIT ISMAIL DODA
Art club: U PËRURUA LIBRI “BALADA POPULLORE TË SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI” I AUTORIT ISMAIL DODA

Në sallën e mbushur përplot të Shtëpisë së Kulturës – Ostros, të mërkurën (10 gusht 2022) është bërë përurimi i përmbledhjes “Balada popullore të shqiptarëve në Malin e Zi” të autorit Ismail Doda. Në emër

Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT
Protesta e Kalalive për shkak të mungesës së ujit: MES PREMTIMEVE DHE RADIKALIZIMIT

“Në ditët në vijim do të marrim masa dhe veprime që të mundohemi t’i ndihmojmë qytetarët e Kalasë që të kenë një furnizim më të mirë me ujë”, tha drejtori ekzekutiv i SHPK “Ujësjellësi dhe kanalizimi”

Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE
Ulqin: NESËR PROTESTË E KALALIVE

Për shkak të problemeve të vazhdueshme me ujin, banorët e Kalasë kanë paralajmëruar protestë. “Situata prej javësh është e padurueshme dhe nga mungesa e ujit na ikin mysafirët”, pohojnë Kalalitë. Sipas