M.Nimanbegu: NUSJA MOTIT, N’DIT T’SOTIT

Dizajnerja e talentuar ulqinake, Mahmudije Nimanbegu është zyrtarisht një nga dhjetë finalistët e “Muza Competition” .
Prapa këtij projekti qëndron Unioni i Bashkive Shqiptare në Rajon, e që ka për qëllim ruajtjen e vlerave të veshjeve dhe kostumeve tradicionale, duke i miksuar me modernen nga duart e profesionistëve të rinj në fushën e dizajnit.
Kjo vajzë e re nga qyteti më jugorë në Mal të Zi, arriti që me punën dhe talentin e sajë fillimisht të kalojë fazën e parë të këtij konkursi, duke u zgjedhur me mesin e 35 të preferuarve të jurisë profesioniste, nga 400 konkurentë sa kishin aplikuar në fillim.
Suksesi i dizajneres Mahmudije Nimanbegu nuk përfundon me kaq , pasi që siç duket veshja tradicionale e Ulqinit , dhe mënyra në të cilën ajo e ka miksuar me modernen ka lënë mbresa pozitive tek juria , duke u përzgjedhur të jetë një nga dhjetë finalistët e “MUZA COMPETITON”.
Juria përbëhet nga: Andriola Kambo, Valdrin Sahiti, Emina Çunmulaj, Fadil Berisha, Adriana Matoshi, Rudina Magjistari, Enada Nikolla e Helidon Haliti.
Përveç se për Dijen (Mahmudijen) si dizajnere e re, pjesmarrja në këtë konkurs dhe kalimi në finale është njëherësh një afirmim shumë i mirë për Ulqinin si destinacion turistik, i cili përveç detit ofron edhe një kulturë të pasur, e cila fatmirësisht po ruhet me fanatizëm nga të rinj të talentuar , si Mahmudije Nimanbegu.
Fituesi/ja e vendit të parë do të shpërblehet me 5000 euro, ndërsa nata finale do të mbahet me 15 Qershor në Sheshin “Skenderbe” në Tiranë.

One Response

  1. Krenare me ULqinaken tone te lumtr e ke emrin e nji gruaje e cile ishte nji nga grat lidere e ma te mencura ne Kalan tone e kisa idol dhe te gjith e pytshin per ndonji vendim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

KONCERT “ZAUSTAVITE RAT – NDALENI LUFTËN”

Media for All: NË ULQIN MBAHET KONFERENCA E MEDIAVE RAJONALE

Horizonti i Ri: TUBOHEN PËRFAQËSUESIT E MEDIAVE KRYESORE NË GJUHËN SHQIPE

A.Hoxha: BIBLIOTEKA E QYTETIT DO TË JETË E MBYLLUR
A.Hoxha: BIBLIOTEKA E QYTETIT DO TË JETË E MBYLLUR

U.d.drejtoresha e Qendrës për kulturë Adriana Hoxha deklaroi se për shkak të shiut që ka rënë ditët e fundit, ndërtesa e këti institucioni ka pësuar vërshim të ujit në hapësirat e punës. “Gjendja më e

Rama: UJI DEPËRTOI NË TË GJITHA PJESËT E BIBLIOTEKËS
Rama: UJI DEPËRTOI NË TË GJITHA PJESËT E BIBLIOTEKËS

Shiu i dendur që ka rënë ditëve të fundit ka depërtuar në të gjitha pjesët e Bibliotekës së Qytetit në Ulqin, si dhe në shumë pjesë të objektit të Qendrës së Kulturës. “Fondi i librave, inventari i Bibliotekës,

Java e komunave: FITORE E ULQINAKËVE NË TIRANË
Java e komunave: FITORE E ULQINAKËVE NË TIRANË

Nënkryetari i Komnës së Ulqinit Beqir Sellaj dhe nënkryetarja e Bashkise së Tiranës znj. Keti Luarasi morrën pjesë sot në ndeshjen miqësore ndërmjet KK Ulcinj dhe KS Tirana U 18, ku djelmoshat tane korren

G.Karamanaga: Izet Luli – mësues, emigrant nga Shqipëria dhe veteran i shkollës shqipe në Ulqin
G.Karamanaga: Izet Luli – mësues, emigrant nga Shqipëria dhe veteran i shkollës shqipe në Ulqin

Rrëfimi 1 Ardhja në Ulqin Shtëpia e parë e Cafo Begut, ndodhej në Ranë. Ka qenë shtëpi e madhe, me verandë druri, me pamje kah deti. Kjo shtëpi, pas tërmetit 1979, u dëmtua shumë dhe u rrënua. Kujtimet

Supermarketi SARS: EDHE KËTË JAVË AKCIONI I MADHË
Supermarketi SARS: EDHE KËTË JAVË AKCIONI I MADHË

Ju ofrojmë çmimet më të volitshëm, më të ulëta nga asortimani ynë të produkteve. Mund të porositni produktet ne adresen tuaj të shtepisë: 067 040 016 Akcioni zgjat deri të dielën, me 27 nëntor.