Maloku: LIDERSHIPI I DOBËT TE SHQIPTARËT NË MAL TË ZI

Albinot MalokuAnalisti politik nga Prishtina Albinot Maloku deklaroi që “spektri politik shqiptar në Mal të Zi aktualisht gjendët në udhëkryqet më të ashpra të saj prej pluralizmit politik në vend”.

“Tkurrja e të drejtave individuale e kolektive ndër shqiptaret atje, është në gjykimin tim si pasoj e lidershipit të dobët. Mossuksesi i tyre solli edhe zgjedhjet lokale për Këshilltaret e Kuvendit Komunal të Ulqinit”, vlerësoi ai dhe shtoi që “arsyeja e dhënë për mosfunksionim dhe mossukses të Komunës nga ana e grupit të Këshilltarëve të Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) – parti kjo e drejtuar nga kryeministri Millo Gjukanoviq – dhe me mbështetjen edhe të Këshilltarëve tjerë vëmendjen e spektrit politik shqiptar në Mal të Zi do t’a kthejë nga problemet që ata kanë”.

“Politika e tyre e dobët i bëri që të jenë indiferent ndaj mbledhjes së përbashkët të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës në Prizren”, tha Maloku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të hënën dhe të marten, më 27 dhe 28 qershor, në periudhën, pa energji elektrike do të jenë vendbanimet e mëposhtme: të hënën,

Të hënën vazhdimi i mbledhjes të KK: NË REND TË DITËS EDHE ZGJEDHJA E NËNKRYETARËVE
Të hënën vazhdimi i mbledhjes të KK: NË REND TË DITËS EDHE ZGJEDHJA E NËNKRYETARËVE

Kryetari i Kuvendit të Komunës së Ulqinit Ardian Mavriq caktoi për të hënën, datë 27.06.2022., me fillim nga ora 11:00, vazhdimin e mbledhjes së Dytë të seancës së parë të rregullt të Kuvendit të Komunës

Zëri: Shkolla e parë shqipe u hap më 1258 në Ulqin
Zëri: Shkolla e parë shqipe u hap më 1258 në Ulqin

Shkolla shqipe ka një traditë të gjatë. Nga hulumtimet e deritashme që kanë gjetur dhe publikuar studiuesit dhe gjuhës shqipe, shkollës shqipe dhe historisë së shqiptarëve vërtetohet se shkollat shqipe

Fakulteti në Ulqin: REGJISTRIMI I GJENERATËS SË RE TË STUDENTËVE PËR VITIN AKADEMIK 2022/23
Fakulteti në Ulqin: REGJISTRIMI I GJENERATËS SË RE TË STUDENTËVE PËR VITIN AKADEMIK 2022/23

Fakulteti i Studimeve të Biznesit Mesdhetar në Ulqin bëri të ditur se janë në vazhdim regjistrimet në studimet themelore akademike për vitin 2022/23. Siç thuhet, të gjitha informacionet mund të merren

Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA
Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA

  Komuna e Ulqinit njoftoi se të premten do të fillojë asfaltimi i rrugëve të gërmuara, i cili do të zgjasë disa ditë. Vetëqeverisja lokale u ka kërkuar falje qytetarëve që kanë vuajtur nga kjo situatë,