Mbahet përurimi i librit për kuzhinën e Ulqinit: U RUAJT NJË COPËZ E RËNDËSISHME E TRADITËS

Në sallën e mbushur plotë të Bibliotekës së Qytetit të hënën u organizua përurimi i librit “Kuzhina tradicionale e Ulqinit” të autoreve Hadixha Gjoni dhe Jasmina Hasa.

Për këtë vepër më gjithëpërfshirëse deri tani të kuzhinës së pasur ulqinake folën autoret e këtij libri, publicistët dhe gazetarët Muzafer – Belo Çaushi, Ismet Kallaba dhe Mustafa Canka, ndërsa mbrëmje e hapi dhe e moderoi drejtorja e Bibliotekës së Qytetit, Ardita Rama.

Ato theksuan se aromat dhe shijet magjepsëse të Ulqinit, ushqimet dhe recetat e mrekullueshme, këtë traditë të bukur të këtij qyteti, Hadixha dhe Jasmina tentuan ta ruajnë në këtë libër dhe ia arritën qëllimit.

Prandaj, siç theksuan, kjo vepër, e cila duket bukur dhe e ka një pjesë të shpirtit të Ulqinit, do të bëhet gjithnjë e më e rëndësishme.

Pas përurimit u organizua kokteji i pasur me ushqime dhe ëmbëlsira tradicionale të Ulqinit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuzhina tradicionale: ENCIKLOPEDI ME MBI 300 RECETA TË SHIJEVE TË ULQINIT

Nxënësit vizituan centralin me erë në Mozhur: MBOLLËN EDHE DISA PISHA

Zjarri përfshinë ordinancën private: SHKAKTON DËME TË MËDHA MATERIALE

Ulqin: KODRA E PINJESHIT, FUSHA DHE TYRBJA E HARAPIT
Ulqin: KODRA E PINJESHIT, FUSHA DHE TYRBJA E HARAPIT

Mbi pyllin e Pishave ndodhet kodra e Pinjeshit, me pamje të mrekullueshme në det dhe Kalanë e Ulqinit. Në Ulqin për shekuj me radhë kanë jetuar zezakët të cilët i sollën këtu kusarët dhe detarët e Ulqinit

Ljubitelji kazino igara će ovog puta biti u teškoj situaciji!
Ljubitelji kazino igara će ovog puta biti u teškoj situaciji!

Sigurni smo da je veoma mali broj ljudi na svijetu koji nisu čuli za mega popularnu kazino igru koja nosi ime Aviator! Bilo da ste ljubitelji online kazina, ili ne, pomenuta igra je “zarazila” cijeli svijet,

CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTËN PA RRYMË NJË PJESË E ULQINIT
CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTËN PA RRYMË NJË PJESË E ULQINIT

Nga Sistemi Malazez i Elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të hënën dhe të martën, më 6 dhe 7 dhjetor, në periudhën prej orës 08 deri në 15, pa energji elektrike do të jenë vendbanimet

Gjeka: KRIVOKAPIQ HUMBI BESIMIN, SA MË PARË TË JAP DORËHEQJEN
Gjeka: KRIVOKAPIQ HUMBI BESIMIN, SA MË PARË TË JAP DORËHEQJEN

Kryetari i Partisë Demokratike dhe deputeti në Kuvendin e Malit të Zi Fatmir Gjeka deklaroi se kryeministri i Malit të Zi Zdravko Krivokapiq duhet të jap dorëheqjen. „Ai nuk është në lartësinë e detyrës,

Kuvendi i Malit të Zi: DO TË HETOHET “AFERA MOZHUR”
Kuvendi i Malit të Zi: DO TË HETOHET “AFERA MOZHUR”

Nënkryetarja e Kuvendit të Malit të Zi Branka Boshnjak paralajmëroi inicimin e hetimit parlamentar dhe formimin e këshillit anketues për aferën “Mozhur”. Boshnjak e deklaroi këtë gjë gjatë takimit me djalin