MBRETI NIKOLLA I OFROI AMERIKANËVE VALDANOSIN, PASTAJ TËRË ULQININ!?

1375763_10200182471359536_1452793385_nNë majin e vitit 1909 deputeti i SHBA, Riçmond Pirson, erdhi në vizitë lamtumire në Cetinë. Në bisedë me dr Lazar Tomanoviqin, kryetarin e qeverisë malazeze, iu dha propozimi që Shteteve të Bashkuara të Amerikës ti jepet “përgjithmonë dhe falas, pa kushte dhe pa rezerva” gjiri i Valdanosit, së bashku me rripin bregdetar i cili është shtrirë deri tek shkëmbinjtë e maleve pranë dhe përfshinte territorin prej 15-20 milje katrorë. Qëllimi i kësaj ishte që SHBA “të vendosin bazën detare dhe stacionin për furnizim në ujërat evropiane”. Befasia ishte e plotë, kështu që Pirson u përgjigj që SHBA duhet të pranoj këtë propozim. Në raportin e tij Pirson ka treguar për dobitë e këtij propozimi për flotën ushtarake detare amerikane. Valdanosi ndodhet në afërsi të Ulqinit,  me thellësi të përshtatshme dhe plotësisht është bosh. Ky ishte gjiri më i gjerë në bregdet, ndërsa shndërrimi i tij në bazë detare mund të arsyetohej vetëm me ekzistimin e interesave të rëndësishëm politike dhe ushtarake të SHBA në këtë pjesë të botës.

Mirëpo, në të vërtet, këto interesa nuk ekzistonin në atë moment. Në Stejt dipartment propozimin e kanë cilësuar si “ofertë e çuditshme” e cila ia vlen të merret në konsideratë. Propozimi është dërguar Ministrisë së flotës detare ushtarake me kërkesë që të shpreh qëndrimin e vet. Përgjigja ishte negative: flota ushtarake nuk kishte asnjë nevojë për bazë ushtarake në Mal të Zi. Përgjigja në propozimin e Tomanoviqit është dërguar vetëm një vit më vonë, në majin e vitit 1910. Kur deputeti i ri Xhorxh Mozes ja ka lajmëruar përgjigjen, Tomanoviq nuk ka pranuar të flasë për të. Është duk sikur kjo çështje këtu ka përfunduar.

Me rastin e vizitës Mozesit në Cetinë në vitin 1911 mbreti Nikolla ka dhënë propozimin që Mali i Zi të ja jap SHBA-së Ulqinin, duke shtuar që oferta e Valdanosit ishte gabim. Duhet të theksohet që Ulqini ishte i vetmi qytet në bregdet me të cilin Mali i Zi ka mundur lirshëm të disponoj. Mozes me vendosmëri e ka refuzuar ofertën, por mbreti Nikolla ishte këmbëngulës. Kërkoj nga Mozesi që të ja përcjell personalisht letrën e tij kryetarit Vilijam Taft. Deputeti ka tentuar të bind mbretin që ky propozim është i paarsyeshëm, por në fund ka pranuar në kërkesë të mbretit. Në gushtin e vitit 1911 kryetari Taft është përgjigjur që qeveria e SHBA nuk ka ndër mend të pranoi propozimin e mbretit.

Akademiku Dragolub Zhivoijnoviq, “Dan”, 2.2.2012

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË
Presidentja e Kosovës Osmani Sadriu: NË ULQIN NDIHEMI SI NË SHTËPINË TONË

“Në Ulqin ndihemi si në shtëpinë tonë. Falënderoj të gjithë ata që hapën shtëpitë dhe zemrat e tyre për mërgimtarët nga Kosova në vitin 1999”, tha Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu.

Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE
Ulqin: PARALAJMËRIM I ARDHJES TË ZINXHIRIT GJERMAN TË SUPERMARKETËVE

Zinxhir i njohur i dyqaneve ushqimore “Lidl” është i interesuar për hapjen e një objekti në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast, drejtuesit e asaj kompanie kanë biseduar me kryetarin e Komunës së

Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë
Ana e Malit: Filloi ndërtimi i Qendrës së Komunitetit në Krythë

Me date 2 shkurt 2023 është bërë betonimi i pllakës së Qendrës së Komunitetit Krythë. Ky projekt është një investim që po mbulohet në tërësi nga diaspora e ketijë komuniteti. Objekti ka një sipërfaqe mbi

CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË MËRKURËN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të mërkurën, më 8 shkurt, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: në periudhën prej ores 8 deri në 14,00 – një pjesë

Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN
Presidentja e Kosovës në Mal të Zi: SOT NË PODGORICË, NESËR NË ULQIN

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, me ftesë të kryetarit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, po qëndron sot dhe nesër për një vizitë zyrtare në Mal të Zi. Presidentja Osmani Sadriu