Me distancë fizike: Në Plazhin e Madh mund të qendrojnë 120.000 njerëz!

 

Velika PlazaRiviera e Ulqinit është njëra prej më të bukurave në Adriatik, po edhe në Mesdhe. Plazhet tona janë të veçantë dhe shërues, me rërë dhe me gurë. Vetëm Plazhi i Madh ka një gjatësi prej 12 km. dhe një gjerësi mesatare prej 50 m. që do të thotë se sipërfaqja e përgjithshme është 600000 metra katrorë!

Epidemiologët rekomandojnë që gjatë qëndrimit nē plazh ose pishina, duhet të keni parasysh që të mbani distancë njëri prej tjetrit së paku dy metra.

Nëse llogarisim, se sipas standardeve të reja, çdo mysafiri i duhen pesë metra katrorë, atëherë i bie që në çdo moment, në Plazhin e Madh mund të qëndrojnë 120000 mysafirë.

Mund të shtojmë, se edhe 10000 mund të pushojnë nē Plazhin e Vogël, në Valdanos, nē Adë, në Pyllin e Pishave në Krruç…

Kjo gjithsesi duhet të jetë përparësi strategjike e Ulqinit për këtē dhe sezonin e ardhshëm turistik, natyrisht, krahas mikpritjes, shërbimit të mirë dhe çmimeve tē volitshme, ndërkaq, që siguria dhe pastërtia të jenë prioritete për çdo turist.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit
Të premten në Kala: Përurimi i dy librave të Adriatik Kelmendit

  Promovimi i dy librave të njohur, të autorit Adriatik Kelmendi, do bëhet në hapësirat e Muzeut të Ulqinit, të premten nga ora 20:30, në Kalanë e Ulqinit. Këtë e bëri të ditur vet drejtori i Klan

Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË
Policia: ARRESTOHET PERSONI ME 54 GRAMË MARIHUANË

Mbrëmë rreth orës 19:30 policia ka ndaluar veturën në Kodra dhe ka kontrolluar shoferin P.P. (42) nga Tivari, është bërë e ditur nga Drejtoria e policisë. “Aty është gjetur një pako PVC me lëndë narkotike

Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT
Qeveria e Malit të Zi: NGA NESËR MË TË LIRË ÇMIMET E KARBURANTIT

Nga e martja do të ketë zbritje të re në të gjitha llojet e karburanteve nga nëntë deri në 12 cent në pompa, shkruajnë mediat. Eurosuper 98 do të kushtojë 1.39 euro, Eurosuper 95 do të kushtojë 1.35 euro,

Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME
Keshilli Organizativ : PROTESTA NË KRYTHË SHTYHET PËR JAVËN E ARDHËSHME

Ju informojme se pas ngjarjes tragjike te ndodhur ne qytetin e Cetines dhe ne shenje repekti ndaj familjeve te viktimave, Keshilli Organizativ i protestes se banoreve te Krythes dhe Mërkotit kane marre

Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN
Bisedime rreth investimeve të shtetit IBRAHIMI DHE BEQAJ TË HËNËN ME BAJRAKTARIN

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Financave, dr Agron Ibrahimi, dhe drejtori i Drejtorisë për Investime Kapitale, Esmir Beqaj, do të qëndrojnë të hënën per vizitë zyrtare në Komunën e Ulqinit. Ato do