Më në fund: PA KUFIZIME TË UJIT NË ULQIN

Ulqini në këtë sezon nuk do të ketë problem me furnizim me ujë. Ky është përfundimi i marrëveshjes të cilën e arritën drejtori i Ujësjellësit regjional dhe i NP “Ujësjellësi dhe kanalizime” Goran Jevriq dhe Fehim Avdiu. Ato, siç shkruan “Vijesti”, janë dakorduar që në 11 muajt e ardhshëm të shlyhet borxhi që ndërmarrja nga Ulqini ka ndaj Ujësjellësit regjional, e që është mbi 100 mijë euro.

Që situata me mungesën e ujit ishte me të vërtet alarmante tregon fakti që në zgjidhjen e këtij problemi u kyç dhe ministri i zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit Branimir Gvozdenoviq.

Sipas fjalëve të kryetarit të komunës së Ulqinit Nazif Cungu, kjo komunë nga Ujësjellësi regjional në të ardhmen do të marr 50 litra ujë në sekondë. “Kjo është për fillim, e nëse nevojitet, do të marrim dhe sasi shtesë”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT
CEDIS: TË HËNËN DHE TË MARTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) thanë për Portalin Ul-info se të hënën dhe të marten, më 27 dhe 28 qershor, në periudhën, pa energji elektrike do të jenë vendbanimet e mëposhtme: të hënën,

Të hënën vazhdimi i mbledhjes të KK: NË REND TË DITËS EDHE ZGJEDHJA E NËNKRYETARËVE
Të hënën vazhdimi i mbledhjes të KK: NË REND TË DITËS EDHE ZGJEDHJA E NËNKRYETARËVE

Kryetari i Kuvendit të Komunës së Ulqinit Ardian Mavriq caktoi për të hënën, datë 27.06.2022., me fillim nga ora 11:00, vazhdimin e mbledhjes së Dytë të seancës së parë të rregullt të Kuvendit të Komunës

Zëri: Shkolla e parë shqipe u hap më 1258 në Ulqin
Zëri: Shkolla e parë shqipe u hap më 1258 në Ulqin

Shkolla shqipe ka një traditë të gjatë. Nga hulumtimet e deritashme që kanë gjetur dhe publikuar studiuesit dhe gjuhës shqipe, shkollës shqipe dhe historisë së shqiptarëve vërtetohet se shkollat shqipe

Fakulteti në Ulqin: REGJISTRIMI I GJENERATËS SË RE TË STUDENTËVE PËR VITIN AKADEMIK 2022/23
Fakulteti në Ulqin: REGJISTRIMI I GJENERATËS SË RE TË STUDENTËVE PËR VITIN AKADEMIK 2022/23

Fakulteti i Studimeve të Biznesit Mesdhetar në Ulqin bëri të ditur se janë në vazhdim regjistrimet në studimet themelore akademike për vitin 2022/23. Siç thuhet, të gjitha informacionet mund të merren

Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA
Komuna: SOT FILLON ASFALTIMI I RRUGËVE TË GËRMUARA

  Komuna e Ulqinit njoftoi se të premten do të fillojë asfaltimi i rrugëve të gërmuara, i cili do të zgjasë disa ditë. Vetëqeverisja lokale u ka kërkuar falje qytetarëve që kanë vuajtur nga kjo situatë,